Gündem

Valilikten Flaş Karar! O İlimizde Vaka Artışından Dolayı Yeni Tedbir Kararları Alındı

Son günlerde artan vaka sayılarından dolayı İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantının ardından Diyarbakır Valisi Minür Karaloğlu son durum hakkında bilgi verdi ve alınan yeni tedbirleri duyurdu.

Diyarbakır son günlerde vaka artışlarından dolayı sık sık gündeme geliylr. Bundan dolayı İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Vali Karaloğlu kentteki corona virüsü vaka ve ölü sayısını da belirtti. Buna göre Vali Karaloğlu açıklamalarında 54 vatandaşın hayatını kaybettiğini toplam 205 vaka olduğunun bunlardan 20’sinin yoğun bakımda ve 6 hastanın da solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi verdiğini vurguladı.

205 KİŞİ YATARAK TEDAVİ GÖRÜYOR

Konu ile ilgili olarak Vali Karaloğlu açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ramazan Bayramı sonrasında seyahat kurlarının gevşetilmesiyle ve hareketin artmasıyla beraber Diyarbakır’da da pozitif vaka sayılarında bir yükseliş var. Bugün geldiğimiz noktada, maalesef 54 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaş ortalaması ise 72 olarak kayıt altına alındı. Niye bizim 65 yaş üstü vatandaşlar ile ilgili sokağa çıkma konusunda sınırlamalar koyduğumuz Diyarbakır’daki ölen vatandaşlarımızın yaş ortalamasıyla da daha net olarak görülüyor. Hastanelerde şimdiye kadar toplam 205 kişi yatarak tedavi görüyor. Bunlardan 20’si yoğun bakım ünitesinde ve 6’sı ise entube solunum cihazına bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor. 189 vatandaşımız da normal servislerde tedavilerine devam ediliyor”

BAZI YENİ KARARLAR ALINDI

Vali Karaloğlu açıklamalarında maske takmayan vatandaşlara ceza kesileceğini belirtti ve bazı yeni kararlar alındığını vurguladı. Buna ilişkin olarak Vali Karaloğlu şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi kurulu toplantısı sonrası bazı yeni kararlar aldık. Diyarbakır’da maskesiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı ve şimdi ise denetimlerde maskesiz sokağa çıkan vatandaşlarımıza 900 lira para cezası uygulanacaktır. Burnu veya ağzı açıkta bırakacak şekilde maske takmak aslında bunlar maskeyi takmış olarak göremeyiz. Yapılacak denetimlerde doğru maske takma kurallarına mutlaka dikkat edilecektir. İşletmelerde de yapılacak denetimlerde birinci tespitte uyarılacak, ikinci tespitte ise 3 bin 150 para cezası uygulanacak. Fakat bu üçüncü kurallara uymadığını tespit edilen işletmeye bu kez bir gün kapatma cezası uygulanacaktır.

Düğün salonlarında 1 Temmuz itibariyle düğün salonları açılmış olacaktır. Düğün salonlarının özellikle açık alanı olan düğün salonları açık alanlarını kullanacaklarına dair tavsiye edilecek bir karar alacağız. Taziye evleri ve taziyelerle ilgilide yapılacak denetimlerde vatandaşlarımızı taziye konusunda uyaracak ve ikna edecek bir ekip oluşturduk. Koronavirüs ile mücadelede denetimlerimiz her gün devam edecektir”

İlgili Makaleler