Gündem

Van’da yeni çığ faciasını önlemek için yapay patlayıcı çalışması yapılıyor!

Van Bahçesaray ilçesinde meydana gelen 2 çığ faciasında çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Yaşanan felaketlerin ardından AFAD’dan, bölgede yeni bir çığ olayını önlemek amacıyla yapay patlatma çalışmaları yapıldığı haberi geldi

Van’da meydana gelen çığ olayında kaybolan 2 kişiyi arayan, arama kurtarma ekibinin çalışmaları sırasında yeni bir çığ felaketi yaşandı. Bahçesaray’da gerçekleşen 2 felaket sonrasında bölgeye takviye ekipleri gönderildi. İki çığ sonrası toplam 41 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 84 kişi yaralandı. Bölgede çalışmalar devam ederken yeni bir gelişme haberi geldi.Üçüncü çığ düşebilir duyurusundan sonra önlem olarak yapay patlatma çalışmalarının yapıldığı duyuruldu.

Bölgede çalışmalar devam ediyor
Şu anda bölgede çalışma yapmak üzere 75’i jandarma arama kurtarma (JAK) personeli olmak üzere 180 personel, 85 AFAD arama kurtarma uzmanı bulunuyor. Ayrıca bölgeye Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinden (UMKE) 16 personel gönderildi.Çığ bölgesinde iletişimin aksamaması için 2 mobil baz istasyonu da yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir