Gündem

Van’daki çığ faciasında 8 akrabasını kaybeden adam yaşadıklarını anlattı!

44 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciasında 8 akrabasını kaybeden güvenlik korucusu Kinyas İldeniz yaşadıklarını anlattı.

Van Bahçesaray’da çığ faciası yaşanmıştı. Bir minibüsü ve iş makinesi üzerine düşen çığda kaybolanları kurtarmak isteyen arama ve kurtarma ekibi çalışmalarını gerçekleştirirken 2. Çığ faciası meydana geldi. 44 kişinin hayatını kaybettiği, 77 kişinin ise yaralandığı çığ felaketlerinde güvenlik korucusu Kinyas İldeniz yaralı kurtuldu.

13 korucu akrabasıyla birlikte gitmiş

Yaşanan olayda 8 akrabasını kaybeden İldeniz, çığ faciasında boğazına kadar kara gömülmüştü. Olay yerine gelen takviye ekiplerin çabaları sonucunda kurtulan İldeniz felaket sırasında yaşadıklarını anlattı. İldeniz olay günü facia bölgesine 13 korucu akrabasıyla birlikte gittiğini ifade ederek, “13 kişi çığın altında kaldı. 5 kişi sağ çıktı, 8 kişi ise hayatını kaybetti. Bu 8 şehit; dayıoğlu, teyze oğlu ve amca çocuklarıydı. Hepimiz aynı ailedendik” dedi.

İlk faciadaki 2 kişi için gitmiştik

Bahçesaray’da yaşanan ilk faciada kaybolan 2 kişi için olay yerine gittiklerini belirten İldeniz, “Ateşin yanındaydı herkes ama biz biraz daha uzaktaydık. Aniden bir ses geldi. Ne olduğunu bilmiyorum. Oradaki yüzden fazla kişi çığ altında kaldı. Ben de boğazıma kadar karın altında kalmıştım. Sadece başım dışarıdaydı. Yarım saat sonra beni çıkardılar” ifadelerini kullandı.

Ne yapacağımı bilmiyordum

İkinci çığ felaketinde boğazına kadar kara gömüldüğünü söyleyen İldeniz, o anda yaşadıklarını “İnsan ne yaptığını bilmiyor. Millete baktım, herkes karın altındaydı. Ne yapacağımı bilmiyordum. Susuyordum. Sesim çıkmıyordu. Bir ara baktım sanki kimse yoktu. Allah bir daha böyle bir şey yaşatmasın. Ben hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” diyerek dile getirdi.

Güncel haberler için sitemizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir