Ekonomi

Varlık Barışı Süresinde Flaş Gelişme! Son Gün Ne Zaman?

Resmi gazetede yayınlanan habere göre süresi bugün dolması beklenen yurt dışında bulunan tüm sermaye piyasası araçlarını vergi incelemesine tabi olmadan Türkiye’de değerlendirmek üzere başlatılan Varlık barışı uygulamasından yararlanmak için tanınan süre 6 ay uzatıldı. Sistemden yararlanmak için Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapmanız gerekmektedir.

Varlık barışı, çeşitli nedenlerle yurt dışına veya yurt içinde sistem dışına çıkarılan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının vergisiz veya düşük oranlı bir vergi alınarak Türkiye’ye geri getirilmesini veya sisteme dahil edilmesini sağlayan önemli bir düzenlemedir.

Varlık barışı için son gün bugün olarak gösterilmişti. Belirlenen tarihe kadar varlıklarını bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye’de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin sürede de 6 ay uzatmaya gidildi.

İlgili Makaleler