Politika

Varlık Fonu tam bir kara delik!

Ali Babacan, Türkiye Varlık Fonu'nu iktidara geldiklerinde kapatacaklarını belirterek, "Varlık Fonu'nu kapatacağız. Tam bir kara delik..." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanı olduğu varlık fonu hakkında ‘’Şeffaflığı olmayan, hesap verebilirliği olmayan bir yapı’’ diyen Babacan, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı Türkiye Varlık Fonu hakkında çok çarpıcı bilgiler verdi.
Ali Babacan, varlık fonu hakkında şu açıklamalarda bulundu;

‘’5 YIL BOYUNCA VARLIK FONU KURULMASINI ENGELLEDİM’’

“Varlık Fonu’nu kapatacağız. Tam bir kara delik… Şeffaflığı olmayan, hesap verebilirliği olmayan bir yapı. Sayıştay denetiminden uzak, hiçbir kurala tabii değil. İnanın; babanızdan miras kalsa o kadar para harcamazsınız. Tamamen borçlanmaya dayanan bir yapı. Varlık Fonu, ilk kurulduğu ne yaptıklarını biliyorsunuz? Borç para; aramak oldu… 2016’da kanun çıktı, ilk borçlanmayı 2009’da yapabildiler. 3 yıl kimse para vermedi! ‘Herkes neden para arıyorsunuz’ diye sordu. Kendi içinde çok tezatlıkları var. Biz bunu kesinlikle kapatacağız. Ben 5 yıl boyunca Varlık Fonu’nun kurulmasını engelledim. Çünkü Hazine Bakanı’nın imzası olmadan kurulamıyordu. Ben gittikten bir sene sonra kuruldu. Kesinlikle iktidara geldiğimizde kapatacağız. Tabii çok ciddi zarara da neden olacak bu durum. Şimdiden o delik oluştu ve bu durum derinleşecektir.”

LİYAKETLİ İNSANLAR SİSTEM DIŞINA İTİLDİ

Ekonomik göstergelerin iyiye gitmediğini de belirten Babacan, “2014’ten beri Türkiye’de kademeli bir otoriterleşme başladı. Liyakatli insanlar, yavaş yavaş sistem dışına itildi. 15 Temmuz ile birlikte de otoriterleşme ‘meşru bir zemin’ kazandı. 2017’deki anayasa değişikliği ile de ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ adı altında bir sistemsizlik oluşturuldu” diye ifade etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı