Ekonomi

Vatandaş bunu merak ediyor: Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

Türkiye’de çeşitli sektörlerde ve statülerde çalışan vatandaşlar emekli olunca alacakları aylık ödeme miktarını merak ediyorlar. Maaş hesaplamasında memur, kendi hesabına çalışan ve işçi ayrımı yapılıyor. Ayrıca 3 farklı hesap dönemine göre de maaşlarda farklılıklar meydana geliyor. Milliyet’ten Cem Kılınç’ın haberine göre;2000 yılından önceli emekli aylıkları memur maaş katsayısı X Gösterge X Aylık Bağlama Oranı olarak hesaplanıyor. 2000 yılından itibaren hesaplanan emekli maaşında, Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç formülü kullanılıyor. 2000 ile 2008 arası dönem için güncelleme katsayısında büyüme hızının tamamı dikkate alınmakta iken Ekim 2008 sonrası dönemde büyüme hızının sadece yüzde 30’u güncelleme katsayısında dikkate alınıyor.


Çalışma maaşı ile aynı olmayan emekli maaşının çok düşmesini engellemek mümkün. Bu konuda en basit çözüm prime esas kazancın yüksek gösterilmesi. Ayrıca Ocak 2000 dönemi öncesi askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları yapılırsa ve borçlanma tavandan olursa maaş da yükselecektir.

Memurların aylık hesaplaması


Memurların aylık hesaplamasında, memurun derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi dikkate alınıyor. Ayrıca görev ve unvanına göre de maaş ödemesinde önemli farklılıklar meydana gelebiliyor. Ekim 2008’den önce göreve başlayan memurların emekli aylığı hesaplamasında gösterge ve katsayı sistemi esas alınıyor. Bu hesaplamaya göre 25 yıl hizmet vermiş memurun aylık bağlama oranı yüzde 75. Yani ortalama aylık kazancın yüzde 75’i emekli aylığı olarak bağlanıyor. Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan memurlar 25 yıl çalışmaları karşılığı ancak ortalama aylık kazançlarının yüzde 50’sini yani yarısını emekli aylığı olarak alabiliyorlar. Bu hesaplama ile eski memur emeklileri ile yeni memur emeklileri arasındaki fark artıyor.

Bağ-kur’luların aylık hesaplamasıBağ-kur’luların maaş hesaplaması 3 döneme göre farklılık gösteriyor. 2000 öncesi dönemde yüksek prim ödeyen Bağ-kur’lu daha yüksek maaşla emekli oluyor. 1 Ekim 2008 sonrasında Bağ-Kur’luların da emekli aylıkları daha düşük hesaplanıyor.

SSK’lıların aylık hesaplaması


Eski SSK’lıların maaş ödemesinde 3 ayrı dönem ve 3 ayrı hesap baz alınıyor. 2000 yılından önceki çalışmalar için gösterge sistemi ile aylık bağlama oranı yüksek olarak değerlendiriliyor. Ödenen prim yüksekliğine göre de maaşlarda artış meydana geliyor. 2000 sonrası ile 2008 Ekim ayı öncesi dönemde gösterge yerime TÜFE ve gelişme hızının birlikte dikkate alındığı güncelleme katsayısı sistemi uygulanıyor. Bu dönemde primlerin maaşa etkisinin daha az olduğu kabul ediliyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler