Ekonomi

Vatandaş Yeni Yıla Zamla Girdi! Elektrik, Doğalgaz, Benzin….

2022 Yılı bereketiyle birlikte zamları da getirdi. Vatandaşın yeni yıl mutluluğu yarıda kaldı. 2022 yılına geri sayım başlarken dün gece arka arkaya gelen zam açıklamaları vatandaşın cebini yaktı. Kara kara düşündüren zamlar asgari ücretin zamlı hali gelmeden erimesine sebep oldu. peki nelerde zam yapıldı? İşte 2022 yılının ilk zamlarının detayları…

Elektrik Zammı

Yeni yılın ilk zammı elektrik alanında yapıldı. vatandaşı elektrik kullanımına çekindiren zamma göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren artık mesken abonelerine aylık 150 kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş olmasına karar verildi. Elektrik fiyatlarına resmen %50 zam yapılması vatandaşın yeni yıl sevincini yarıda kesti.

Doğalgaz Zammı

Elektrik zammıyla sarsılan vatandaş bu açıklamanın ardından gelen doğalgaz zammıyla ısınma alanında da endişe yaşadı. yeni yıl coşkusunu yaşayamayan vatandaşa resmi internet sitesinden açıklayan BOTAŞ’tan geldi. BOTAŞ açıklamasında; “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır” İfadelerine yer verdi. Bu anlamda konutlarda doğalgaza %25 zam gelmiş oldu.

Benzin, Motorin ve LPG Zammı

Elektrik ve doğalgaz zammıyla sarsılan vatandaşa arkasından bir kötü haber de EPGİS’den geldi. EPGİS, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren benzine, motorine ve LPG’ye zam yapıldığını duyurdu. Buna göre Benzine 61 kuruş, motorine 1 lira 29 kuruş ve LPG’ye 78 kuruş zam geldi.

 

İlgili Makaleler