Ekonomi

Vatandaşa Erken Emeklilik Müjdesi! Beklenen Haber Geldi

Borç yapılandırması yapan BAĞ-KUR borçluları borçlarını yapılandırması halinde ayrıca sigorta süresi dolan vatandaşların ekim ayında emekli olabileceği açıklandı. Bu yasadan yararlanacak olan BAĞ-KUR’ luların ceza ve faizlerini silinecek ayrıca peşin ödeyenler bu farkın %90’ından kurtulacak. Son başvurular 31 Ağustos 2021’e kadar Sosyal Güvenlik Kurumundan kabul edilecek. Başvuru yapan BAĞ-KUR ‘lular 30 Nisan 2021’e kadar oluşmuş prim borçlarını yapılandırılacak. Yapılandırılan borçlar kredi kartıyla ödenebilir. Kredi kartı kullanılması katsayı uygulanmasını engellemeyecek. Başvurular e-devlet üzerinden kabul edilecek

İşte emeklilik haberinin detayları;
  1. Kendi adına tarımda çalışan, köy ve mahalle muhtarları, BAĞ-KUR’dan yararlanabiliyor. Borçların ilk taksitini veya peşin olarak 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödemeleri gerekiyor.
  2. BAĞ-KUR sigortalıları ihya borçları için sigorta dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik ilk müdürlükleri ya da merkezlerinde 1 Temmuz – 1 Kasım tarihleri arasında başvuracak.
  3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak durdurulan sigortalılık süreleri için ödenecek prim tutarının hesaplatılması gerekiyor.
  4. İlk taksiti 31 Ekim 2021 kadar ödeyen vatandaşların geçmişte durdurulan hizmet süreleri canlandırılacak, sigortalılık süresine eklenecek. Bu tarihe kadar yapılandırma kanunundan yararlanmayanların 31 Nisan tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak prim borçları silinecek. Faaliyetlerine devam edenlerin sigortalılıkları 1 Mayıs tarihi itibarıyla yeniden başlatılacak.
  5. Daha önce durdurulan hizmet sürelerini canlandıranlar içinde emeklilik bekleyenler dilekçe verip emekli olabilecek.
  6. Vefat eden sigortalının hak sahipleri de başvuruda bulunarak ölüm aylığı alabiliyor.
  7. Sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı sigortalılık süresi olarak değerlendirilebilecek. Bunun için talep tarihindeki prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanan borcun tamamının 3 ay içinde ödenmesi gerek.
  8. Sigortalılık süresini canlandıranlar mevcut borcun sadece üçte birini ödeyecek.
  9. Ödemenin yapıldığı tarihteki asgari ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Hangi yıl olursa olsun geçmişte dondurulan sigortalılık süresinin her günü için bu yıl 41.14 lira yatırılacak. Yapılandırma avantajından yararlanmayanlar daha sonra yüksek prim ödemek durumunda kalacak.
Ek ödeme alınmayacak

Ayrıca 30 Nisan’dan sonraki döneme ait 60 günden fazla prim borcu olanlarla bakmakla yükümlü oldukları kişiler 23 Ocak tarihli Cumhurbaşkanı kararı kapsamında sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanmaya devam edebilecek. Borçlarını son taksit de ödeyenler hacizlerin tamamını kaldırıp teminatları geri alabilecek.

 

İlgili Makaleler