Gündem

Vatandaşlar bu sene Hacca gidebilecek mi? Suudi Arabistan’dan flaş karar!

Dünya genelinde milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını nedeniyle Suudi Arabistan flaş bir karar aldı. Suudi Arabistan hac sezonunu iptal etti ve sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını yurt dışından hacı kabul etmeyeceğini duyurdu. Peki, vatandaşlar bu sene Türkiye’den hacca gidebilecekler mi?

Corona virüsü bu sene hayatın her alanını etkiledi. HAC İbadetlerini yerine getirmek isteyenlere Suudi Arabistan’dan üzücü bir haber geldi. Corona virüsü nedeniyle sadece ülkede yaşayanlar Hac ziyareti kabul edilecek. Yurt dışından hacı kabul edilmeyecek.

Söz konusu karar sosyal medya üzerinden duyuran Diyanet Başkanı Ali Erbaş, “Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve farklı milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla yapılacağını, yurt dışından hacı kabul edilmeyeceğini duyurmuştur.” İfadeleri kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yarın açıklama yapacak

2020 yılında hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar içinde açıklamada bulunan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri yakından takip etmektedir. 2020 yılında kur’a sonucu hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın kur’a hakları korunacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yarın Başkanlığımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır.” dedi.

İlgili Makaleler