EkonomiGündem

Vatandaşlara 1000 Lira Nakit Destek Kartı Dağıtılıyor ! Kimler Alabilir?

Corona virüsü yardımları kapsamında çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında şhtiyaç sahiplerine 1000 liralık nakit destek kartları dağıtılmaya başlandı. Yapılan resmi açılkamada Aİle Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının mevcut ödemelerinin dışında 1000 lira ödeme yapılacağı belirtildi. Peki bu destek ödemesinden kimler yararlanabilir? Haberimizin devamında okuyucularımızla paylaşıyoruz...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu bağlamda ihtiyaç sahiplerine 1000 liralık kartların dağıtılacağı ifade edildi. ABB Başkanı Mansur Yavaş açıklamalarında 17 bin 492 kişiye nakit destek kartlarının dağıtımına başlandığını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Mansur Yavaş sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Yavaş açıklamasında “17.492 hemşerimize nakit destek kartları dağıtımına başlanmıştır” ifadelerine yer verdi. Ayrıca aşağıdaki link üzerinden aşağıda belirtilen koşullara uyan vatandaşlar başvurularını yapabilecek ve ihtiyaç kartlarını alabileceklerdir.

ÖDEMELER KİMLERE YAPILACAK?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bu destek ödemeleri hakkında önemli bir açıklama yapıldı ve desteklerin kimlere verildiği belirtildi. İşte destekten kimlerin yararlanabileceği:

1- Bu yardım hane bazlı verilecek olup, hanede yaşayan bir kişiye verilecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinden başvurular incelenecek olup, bir haneden birden fazla yapılacak taleplerden birisi değerlendirilecektir.

2- 2020 Sayılı Kanun Kapsamında (65 Yaş Yaşlılık, Engellilik), yaşlı ve hasta bakım ücreti (maaşı) alanlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yardımlardan faydalananlar Nakdi Yardım Kapsamı dışındadır. (Bu kapsamlarda yer almış vatandaşlarımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı mevcut ödemelerinin dışınca acil 1000 Tl ödeme yapacağını duyurmuştur.)

KİMLER DESTEK ALAMAZ?

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada bu destekten kimlerin yararlanamayacağı da belirtildi. İşte detaylar:

3- İkamet edilen hanede, memur, kamu işçisi, emekli ve sigortalı çalışan veya Bağkur kapsamında olan birey varsa Nakdi Yardım Kapsamı dışındadır.

4- Ankara Kırsalında olup da hayvancılık, çiftçilikle uğraşan Tarım ve Orman Bakanlığının desteklerinden yararlanan, Tarım ve Hayvancılık kooperatiflerine kayıtlı olan çiftçilerimiz Nakdi Yardım Kapsamı dışındadır.

5- Korona virüsü tedbirleri kapsamında fiili olarak işyeri kapananlar ile bu işyerlerinde çalışanlardan işlerini fiili olarak gerçekleştirmeyip, kısa çalışma ödeneği ile diğer kredi desteklerinden yararlanmak amacıyla sigorta sisteminde aktif sigortalı gözükenler (işyeri sahipleri dahil) Nakdi Yardım Kapsamı dışıdır. (Bu kesim 15 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacaktır)

6- Korona virüsü tedbirleri kapsamında 15 Mart 2020 sonrası işyerini fiili kapatan (Vergi ve Sosyal Sigorta Sisteminden de kapatma şartı aranacaktır.) işyeri sahipleri ile bu kapsamda işine fiili son verilen iş akdi resmi sonlandırılan çalışanlar yukarıdaki ilk beş madde kapsamında da değillerse Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

BAŞVURU DETAYLARI

1000 lira nakit destek ödemeleri hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada vatandaşların başvurularının nasıl yapılacağına da yer verildi. Bu bağlamda maddeler halinde başvuru detayları şöyle:

7- Korona virüsü tedbirleri kapsamında kapanan kıraathane, kafe, çay ocağı, lokanta, çiçekçi, büfe, restoran, berber, kuaför ve benzeri hizmet sektörü ağırlıklı işlerde çalışan ancak sigortalı kapsamda gösterilmeyen kişiler yukarıdaki ilk beş madde kapsamında değillerse Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

8- Korona virüsü tedbirleri kapsamında pazarcılık, seyyar satıcılık yapıp tezgahını kapatmış olanlar ile çocuk bakıcılığı ya da evlerde temizlik işleri kapsamında günlük yevmiye ile çalışan kadınlar yukarıdaki ilk beş madde kapsamında değillerse Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru yapacak olan vatandaşlar buraya tıklayabilirler.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir