Ekonomi

Vatandaşlara Bayram Müjdesi: 1000 Lira Ödeme

Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara 1000 lira sosyal yardım ödemesi için başvurular hala devam ediyor. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımız Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1000 lira ödeme yapılıyor. Bunun yanı sıra Kaymakamlık tarafından da bazı destekler veriliyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi sosyal yardım 1000 lira ödemesi yapılıyor. Bu destek için Kurban Bayramı öncesinde de başvurular devam ediyor. Bunun yanı sıra Kaymakamlık tarafından bazı destekler veriliyor. Yardıma muhtaç ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapılarak çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Peki hangi destekler verilmektedir?

YAPILAN YARDIMLAR

İhtiyaç sahibi vatandaşlar gerekli şartları sağladıkları takdirde kaymakamlıklar tarafından Nakit Yardımı sunulur.

Erzak Yardımında ise ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek, yiyecek, içecek desteği verilir.

İhtiyaç sahibi ailelerin, okul öncesi döneminde olan çocuklarının; bez, giyinme benzeri ihtiyaçları da Çocuk Yardımı kapsamında karşılanmaktadır.

Kira Yardımı, oturdukları evin kirasını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi ailelerin söz konusu giderlerinin kaymakamlık tarafından karşılanmasıdır.

Yakacak ve Giyecek Yardımları kapsamında; zor koşullarda yaşayan ailelerin tespit edilip, onlara yakacak ve giyecek sağlanır.

İhtiyaç sahibi ailelerin okul çağındaki çocuklarının eğitim giderleri ve kırtasiye ihtiyaçları kaymakamlık tarafından Eğitim Yardımları kapsamında karşılanır.

İşsiz olan 18-60 yaş aralığındaki vatandaşlar Proje Destek Yardımları’na başvurabilir.
Özürlü İhtiyaç Yardımı kapsamında; engelli vatandaşların ihtiyaçları kaymakamlık tarafından karşılanır.

Yaşlılık Yardımı’na, 65 yaş ve üzeri emeklilik benzeri bir güvencesi olmayan vatandaşların başvurabilir.

Hiçbir güvencesi olmayan ve sağlık problemi yaşayan vatandaşlar kaymakamlıkların sunduğu Sağlık Yardımı’ndan yararlanabilir.

BAŞVURU DETAYLARI

1000 liralık yardıma başvuru yapacak olan vatandaşlar e-Devlet’e giriş yaparak arama bölümüne ‘pandemi sosyal yardım’ yazarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca Kaymakamlık tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan destekler için en yakın kaymakamlığa giderek başvuruda bulunabilirsiniz. İşlemler başlatıldıktan sonraki iş gününde teslim ettiğiniz dosyalar incelenir. Başvuru esnasında verdiğiniz ikamet adresine kurumdan yetkili kişiler gelerek inceleme yapabilir bu yüzden kişilerin başvuru yaptıktan sonraki iki hafta evde olmaları tavsiye ediliyor.

ŞARTLAR

Kaymakamlık destekleri şartları şöyle belirtildi:

Başvuracak kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması ve işsizlik ödeneği almaması ve üzerinde bir gayrimenkul olmaması gerekiyor.

Devletin herhangi bir kurumundan destek almayan vatandaşlar başvuru yapabilir.

Hanede herhangi bir gelir olmaması durumunda başvuru yapılabilir.

İlgili Makaleler