Gündem

Vatandaşlara Çin’e corona virüsü davası açma hakkı tanınacak!

Corona virüsü ilk olarak Çin Wuhan’da ortaya çıktı. Bir hayvan pazarından dünyaya yayılan corona virüsü bir çok ülkede binlerce insanın ölümüne neden oldu. Covid-19 ülkelere ve vatandaşlara sadece sağlık olarak değil ekonomik ve sosyal olarak da zarar verdi. Bu durum üzerine uzmanların açıklamalarına ve İngiltere'de yayınlanan bir rapora göre Çin’in corona virüsü konusunda ihmalleri ıspatlanabilirse bir çok ülke ve vatandaş tazminat davası açabilecek.

Corona virüsü salgını henüz durdurulamadı. Çin’in çıkış noktası olduğu virüs dünya üzerinde binlerce kişinin ölmesine ve milyonlarca kişinin enfekte olmasına neden oldu. Bazı ülkelerde sağlık sistemi çökerken, bazı ülkelerde morglar doldu. Sosyal izolasyon sağlamak için eve kapanan insanlar nedeniyle üretim durdu. Ülkeler ve vatandaşlar corona virüsün çok sayıda olumsuz etkisiyle karşı karşıya kaldı. Hal böyleyken Çin’in virüs konusunda ihmalkarlığı tartışma konusu oldu.

Çin virüsü üretti davası

Amerika Birleşik Devletleri’nde de avukatlar bir araya gelerek, Çin’e karşı 20 trilyon dolarlık corona virüs davası açtı. Dava gerekçisi olarak Çin’in bu virüsü ürettiği ve bunu da bir biyolojik silah olarak tüm dünyaya karşı kullanması öne sürüldü.

Viral konakçı türlerin tüketilmesi yasaklanmadı

İngiltere’de ise Henry Jackson Derneği, Çin’in salgın nedeniyle ekonomik zararlardan sorumlu tutulduğu bir rapor hazırladı. Raporda Çin’in Covid-19’un insandan insana bulaşma delilini 3 hafta sakladığı iddia edildi. Ayrıca Çin’in insanların beslenmesindeki hayvansal kaynaklı viral konakçı türlerin tüketilmesini yasaklamaması ihmal maddeleri arasında yerini aldı.

Avukat Emir Akpınar da hastalığa yakalanan ve vefat edenlerin Çin’e Türkiye Mahkemelerinde maddi ve manevi tazminat davası açabileceklerini ifade etti. Aynı zamanda ekonomik kayba uğrayanlarda dava hakkından yararlanabilecekler.

Davada ispat çok önemli 

Dava sürecinde ispatın çok önemli olduğunu dile getiren Akpınar, “Dava sürecinde ispat önem taşıyacağından, ekonomik kayıpların belirlenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ispat vesikalarının korunması gerekmektedir. Şöyle ki hastane raporları, iş gücü kaybını belirleyen, kazanç kaybına yol açan bir takım belgeleri dava açmayı düşünen bireylerin saklı tutmaları gerekmekte. Son olarak da yakınlarını kaybeden kişilerin vefat sebebinin corona virüs olduğunu raporlarına özelikle ölüm raporlarında belirtmeleri gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir