Ekonomi

Vergi Affı Yapılacak Mı? Bakan Albayrak Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi affı konusu hakkında önemli açıklamalarda bulunarak bu konuya karşı olduğunu ifade etti. Bakan Albayrak vergi affı değil ancak yeni düzenlemeler yapılabileceğinin işaretini verdi.

Son zamanların gündem maddelerinden biri olan vergi affı hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada Bakan Albayrak vergi affına karşı olduğunu belirtti. Özellikle pandemi sürecinde zor günler geçiren esnaf ile şirketlerin talep ettiği vergi affı ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vergi affı olmayacağını ancak bir yapılandırma, destek veya başka düzenlemeler gibi kararların alınabileceğini vurguladı.

VERGİ AFFI YAPILACAK MI?

Vergi affına ilişkin Bakan Albayrak açıklamalarında vergi affı gibi algılanabilecek konulara olumlu ve sıcak bakmadığını ama yapılandırma noktasında farklı destekler ve düzenlemeler yaptıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Vergi affı gibi algılanmayacak konularda bir sıkıntı görmüyorum. Salgının hangi sektörlere hangi alanlarda ne kadar etkisi var veya yok. Dataya ve sahip olduğumuz bilgiye bakarak, adım atmamız daha rasyonel ve gerçekçi. Yakından takip ediyoruz. Şu anda bu çerçevede somut bir şey olduğunu söyleyemem. Bu ikinci çeyreğin etkileriyle veya tüm ekonomik ve iktisadi faaliyetteki etkilerin sonuçlarını gördükten sonra bazı alanlarda daha somut yorum yapabilirim. Ama bu çerçevede bir gelişme yok.”

“TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döviz talebi yoğunluğu görmediğini ifade ederek açıklamalarını şöyle devam ettirdi:

“Bu manada geçtiğimiz 6 aylık süreçte, döviz talebiyle ilgili 2018 ve 2019’a kıyasla çok yoğun bir baskı olduğunu düşünmüyorum. Son birkaç aydır dünyada yaşanan süreçten kaynaklı altın talebi arttı, doğru. Dünyanın her yerinde olduğu gibi arttı. Yakından izleyenler iyi bilir son haftalardaki normalleşme, küresel normalleşme, emtia fiyatlarındaki normalleşme altına olan talebin yavaş yavaş bu döngü içerisinde gidip geleceğini düşünüyorum. Normalleşme sürecine bağlı olarak reel sektörün tüm üretim kapasitesi ve potansiyeli çerçevesinde Türkiye’yi ayrıştıracak önemli hususlardan birisi mevduat faizleri, faizler düşecek. Uzun yıllar sonra ilk defa TL-döviz makasını daralttık. Buna dayalı düşen maliyetler, faizlerle birlikte reel kurun çok daha fazla potansiyel alanının genişlediği ve dolarizasyon riskinin tersi yönünde ciddi bir sürece giriyoruz. Faizler ile kurda, enflasyonda istikrarlı dönemin devam etmesi sürecinden taviz vermeyeceğiz.”

İlgili Makaleler