Ekonomi

Vergi Artışı Hakkında Çok Önemli Açıklama: Sahtesine Yönelim Var

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından vergi artışı hakkında çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada ÖTV artışının vergi gelirlerini yükseltmek yerine azalttığını, artan fiyatlar nedeniyle vatandaşların kaçak içki, evde içki yapımı gibi durumlara yöneldiğini vurguladı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken vergi artışları hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Bendevi Palandöken açıklamalarında bu yıl ilk üç ayda alkollü içkiden tahsil edilen 3,3 milyar liralık ÖTV tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre artış yapılmasına rağmen yüzde 18,2 daha fazla olduğunu vurguladı.

Konu ile ilgili olarak TESK Genel Bşakanı Palandöken açıklamalarında vergi artışı olduğunda kaçak içki, evde alkollü içki yapımı gibi durumlara yönelim olduğu için hem vatandaş sağlığından oluyor hem de yerli ve milli ürünler satılmadığından devletin vergi kaybına uğradığını ifade etti.

BENDEVİ PALANDÖKEN’İN AÇIKLAMALARI

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında alkollü içkilerin ÖTV oranı yüzde 8.9 oranında artırılmıştı. Bu yıl Ocak ayında ise artış olmamasına rağmen Temmuz ayına göre vergi gelirleri daha fazla arttı. Bu yıl ilk üç ayda alkollü içkiden tahsil edilen 3.3 milyar TL’lik ÖTV tutarı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış yapılmasına rağmen yüzde 18.2 oranında daha fazla. Vergi artışı olduğunda kaçak içki, evde alkollü içki yapımı gibi durumlara yönelme daha fazla olduğu için hem vatandaş sağlığından oluyor hem de yerli ve milli olan ürünler alınmadığı için devletimiz vergi kaybına uğruyor. Dolayısıyla ÖTV artırıldığında vergi gelirleri artmak yerine azaldığı çok net ifade edilebilir.

VERGİ KAYBI

AB ülkeleri ile kıyas yapıldığında ülkemiz damıtılmış alkollü içkilere uygulanan ÖTV tutarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. 2013 yılından geçtiğimiz yılın yarısına kadarki 5,5 yıllık süreçte ÖTV yüzde 193 arttı. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de ekonomik olarak etkilemiş olan pandemi süreci, sahte içkiden ölen onlarca vatandaşımız göz önünde bulundurularak kanuni düzenlemeler nedeniyle yapılması öngörülen ÖTV artışının yapılmaması, büyük oranda vergi kaybının da önüne geçilmesini sağlar.

İlgili Makaleler