Ekonomi

Vergi indirimi geldi! Bankada parası olan herkes kazanç elde edecek!

Corona virüsü salgını sonrası bankada parası olan tüm vatandaşları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Salgın sonrası dönemde, Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi oranları düşürüldü. Buna göre, bankada parası olan tüm vatandaşlar kazanç sağlayacaklar.

Tüm dünyayı etkileyen pandemi sonrası Türkiye’de ekonomik olarak çeşitli adımlar atıldı. Bu kapsamda Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi oranları düşürüldü. Böylece bankada parası bulunan tüm vatandaşlar fazladan kazanç sağlama şansını da elde etmiş oldular.

Takvim’in haberine göre, mevduat faiz oranı yüzde 13 olarak hesaplandığında daha önce bir yıldan uzun vadede 11 bin 700 TL kazanan vatandaş vergi oranın sıfırlanmasıyla birlikte kazandığı rakam 13 bin TL’ye çıktı. Aynı parayı 6-12 ay vadeye yatıran vatandaştan ise daha önce 1560 TL vergi kesintisi yapılırken şu an bu rakam 390 TL’ye indi. Böylece gerçekleşen vergi indirimi ile tasarruf sahibinin kazancı daha fazla artmış oldu.

Uzun vadeli hesaplarda kesinti oranı sıfırlandı

Geçtiğimiz günlerde alınan Türk lirası mevduatlara ödenen faizlerden, vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplar için yüzde 15’lik kesinti yüzde 5’e, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12’lik kesinti yüzde 3’e düşürülmüştü. Milliyet’in haberine göre 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan kesinti oranı ise sıfırlanmıştı.

Vatandaşın bankadaki birikimden elde ettiği kar arttı

Faiz oranı yüzde 13 olarak hesaplandığında bankada 100 bin TL birikimi olan bir vatandaş bu parayı 0- 6 ay vadeye yatırdığında daha önce yüzde 15 vergi kesintisi yapılırken bu oran yüzde 5’e düşürüldü.

daha önce 100 TL birikimi olan vatandaştan daha önce 1950 TL vergi ücreti kesilirken bu rakam yeni sistem ile birlikte 650 TL’ye düşmüş oldu. Yani vatandaşın gerçekleşen vergi indirimi ile bankadaki birikiminden yapmış olduğu kar daha fazla arttı.

 

İlgili Makaleler