Ekonomi

Vergi, SGK, KYK, ve köprü borçları için flaş açıklama! İlk ödeme şubat 2021’de yapılacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yapılandırmaya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Muş tarafından yapılan açıklamalara göre, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları borç yapılandırma kapsamına alınacak. Yapılandırmalar için yıl sonuna kadar başvuruda bulunmak gerekecek.

Corona virüsü salgını sonrası ekonomik yaraları sarmak için getirilecek yapılandırma uygulaması hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıklamalarda bulundu. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, tüm idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları yapılandırma kapsamına alındı. Muş’un açıklamalarına göre 18 ay taksit imkanı getirilen yapılandırmalarda, İlk ödeme şubat 2021’de yapılacak.

İşte Başkanvekili Muş’un yapılandırmaya ilişkin açıklamaları:

Çok geniş bir yapılandırma teklifini komisyona vermiş olduk. Yapılandırmada çok farklı kurumlar var, yaklaşık 500 milyar TL gibi bir rakam burada telafuz edebiliriz.

Yapılandırılan borçlarda ilk ödeme şubat 2021’de yapılacak.

İlk taksit içinde borçlar ödenirse YÜFE’den çıkan gecikme zammının yüzde 90’ını silinmiş olacak.

Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları da yine yapılandırma kapsamına alınan diğer borç alanları.

Gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezaları da yapılandırma kapsamında.

Maksimum 18 eşit taksit var bunda da. Aynı şekilde sosyal güvenlik primleri gecikme cezaları da yapılandırma kapsamında.

Yine yıl sonuna kadar müracaat şartı arıyoruz. Çok geniş bir yapılandırma teklifi komisyona vermiş olacağız.

İlgili Makaleler