EkonomiKamu Haberleri

Vergi Uzlaşma Detayları Belli Oldu ! Yüzde 40 İndirim Yapılacak

Vergi uzlaşmasında indirimin nasıl yapılacağı belli oldu. Buna göre 100 liralık bir cezanın 40 lirası silinecek. Bu bağlamda yüzde 40 indirim yapılacak.

Vergi borcu ve cezalarıyla ilgili yargısal süreçten vazgeçen mükellefler hakkında yeni bir gelişme meydana geldi. Bu gelişme kapsamında mükellef 100 bin liralık cezanın 40 bin lirasını sildirebilecek.

Geçtiğimiz dönemde torba yasayla yapılan düzenlemeyle, vergi sisteminde, “kanun yolundan vazgeçme” getirilmişti. Bu bağlamda vergi/ceza ihbarnamesine karşı süresinde açılan davalarda mükelleflerin, kanun yolundan vazgeçmesi halinde vergi veya cezaları indirimli olacak. Bununla beraber tahakkuk eden vergi ve cezaların gecikme faiziyle süresinde ödenmesi halinde ayrıca indirim uygulanıyor.

İNDİRİM YAPILACAK

Resmi Gazete’de dün bir tebliğ yayımlandı. Tebliğ’de düzenlemenin detayları ile bilgi verildi ve tebliğe göre indirimden yararlanmak için, mükellef için geçerli olan istinaf veya temyiz başvuru süresi içerisinde, kanun yolundan vazgeçtiğinde indirim yapılacak. Vazgeçilmesi durumunda dilekçenin, dava konusu edilen vergi ya da ceza ihbarnamesini düzenleyen vergi dairesine verilmesi gerekiyor. Ayrıca verilen dilekçede dava konusu vergi veya vergi cezalarının tümü için kanun yolundan vazgeçildiğinin beyan edilmesi de şartlar arasında.

Vergi Uzlaşma Detayları
Vergi Uzlaşma Detayları

Kanun yolundan vazgeçilen her bir karar için ayrı ayrı dilekçe verilmesi gerekiyor. Bu dilekçe kapsamında konusu sadece vergi olan davalarda, bu verginin kaldırılması durumunda verginin yüzde 60’ı tahakkuk edecek, verginin kalan yüzde 40’ı terkin edilecek, bu verginin tasdik edilmesi durumunda ise verginin tamamı tahakkuk edecek.

Bu bağlamda vergi ve buna bağlı vergi kaybı cezasının kaldırılması durumunda indirim uygulaması da yapılacak. Buna göre verginin yüzde 60’ı tahakkuk edecek, verginin kalan yüzde 40 ’ı ve vergi ziyaı cezası ise silinecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir