Ekonomi

Verilen Covid-19 Yardım Parası İle Kendine Lüks Otomobil Aldı

ABD'nin Florida eyaletinde salgından zarar gören işyerlerinin çalışanlarına maaşlarını ödemeleri için Maaş Koruma Programı kuruldu. Bu programın istismar edildiği belirtildi. Bir kişi kullandığı yardım parası ile kendine lüks otomobil aldı. İşyeri sahibinin 3.9 milyon dolarlık destek ile pek çok lüks harcama yaptığı da belirlendi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada David T. Hines isimli iş yeri sahibi hakkında, PPP çerçevesinde Amerikan devletinden aldığı 3,9 milyon doların 318 bin dolarıyla lüks bir otomobil aldığının tespit edildiği belirtildi. Ayrıca bu kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi.

MAAŞ ÖDEMESİ YAPMADI

Söz konusu açıklamada 29 yaşındaki Hines’in, ayrıca, birçok lüks alışveriş merkezi, lüks otel, elmas ve mücevher mağazalarında harcamalar yaptığının belirlendiğini belirtildi. Ayrıca açıklamada Hines’in yardım başvurusunda belirtmesine rağmen çalışanlarına maaş ödemesi yapmadığı vurgulandı.

LÜKS HARCAMALAR YAPTI

Başvuru formunda, yardım alabilmek için sahte bilgiler vererek 13,5 milyon dolar PPP desteği isteyen genç girişimcinin talebinin 3,9 milyon dolarının onaylandığı vurgulanan açıklamada, Hines’in paranın hesabına geçmesinden günler sonra iş yeriyle ilgisi olmayan lüks harcamalar yaptığı bilgisine yer verildi.

Ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Hines’in başvurusunda iş yerindeki çalışan sayısı ve maaş ödemeleri ile ilgili verdiği bilgilerin de doğru olmadığının belirlendiği vurgulandı.

Ayrıca açıklamanın devamında bu yolsuzluğun, genç iş adamının, lüks arabası ile 11 Temmuz’da kaza yapması sonucu ortaya çıktığı, 24 Temmuz’da yakalanan Hines’in eylül ayında mahkemesinin görüleceği belirtildi.

İlgili Makaleler