Gündem

Virüsün mutasyon izleri takip edildi: Covid-19 vakalarının kaynağı New York çıktı!

ABD'de yapılan araştırma sonucunda ülkedeki Covid-19 vakalarının kaynağı Newyork çıktı. Corona virüsün mustosyan izlerinin takip edilerek varılan araştırma sonucunda, ülkede önlemlerin alınmakta geç kalındığına da değinildi.

Çin Wuhan’da bir hayvan pazarından dünyaya yayıldığı iddia edilen corona virüsü hakkında, ABD’de önemli bir araştırma yapıldı. New York Times gazetesinin haberine göre; ABD’de ilk kez New York’ta görülen corona virüsü salgınının, ülkedeki enfeksiyonların ana kaynağı olduğu ileri sürüldü. Ülkede virüse karşı önlemlerin geç alınması nedeniyle seyahat eden kişilerin virüsü Newyork’tan tüm ülkeye yaydığı iddiası ortaya atıldı.

2 BİN ÖRNEK İNCELENDİ

New York Times’ın eyaletlerden toplanan genetik örneklerin incelendiği Nextstrain verilerine dayandırdığı haberinde, Teksas, Ohio, Louisiana, Idaho, Wisconsin gibi birçok eyaletten alınan 2 bin virüs örneğinin, mutasyon izlerinin takip etmesi ve salgın modelleri ile enfekte olmuş insanların seyahat geçmişlerinin incelemesi sonucu kaynağın Newyork olduğu ortaya çıktı.

VİRÜSÜN NEW YORK ÇIKIŞLI OLDUĞUNU KANITLAMAK İÇİN VERİLER YETERLİ

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Epidomolojisti Nathan Grubaugh, virüsün Newyork çıkışlı olduğunu kanıtlamak için yeterli veriye sahip olduklarını bildirdi. Grubaugh, New York’tan yayılan salgının ülke genelindeki virüslerin yüzde 60-65’ini oluşturduğu tahmininde bulundu.

ABD’DE SON DURUM

Dünyadaki corona virüsü derleyerek yayınlayan, Wordometer sitesine göre; ABD’de 1 milyon 287 bin 538 kişi corona virüsü ile enfekte oldu. 76 bin 693 kişi virüs yüzünden hayatını kaybetti ve  214 bin 906  kişi ise hastalığı atlatarak sağlığına kavuştu.
Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler