Gündem

Voyager’de Esrarengiz Sorun! İletişim Sisteminde Başka Bir Sistem Karışmış Olabilir!

1977 yılında uzaya gönderilen ve hala aktif bir şekilde görevine devam eden NASA’nın uzay keşif aracı olan Voyager 1’de esrarengiz bir sorun meydana geldi. Uzay istasyonu yetkilileri sorunun sebebini tam olarak anlayamasa da çözmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Voyager 1’ de Veri Sorunu Yaşanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı’na (NASA) bağlı olarak faaliyet gösteren Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL) resmi internet sayfası üzerinden bir basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamalara göre, uzayın derinliklerinde 45 yıldan bu yana aktif olarak keşif görevini devam ettiren Voyager 1 isimli keşif gemisinde bir problem meydana geldi. Keşif aracının, uzay istasyonu merkezine gönderdiği veriler ile yürüttüğü faaliyetler arasında bir uyumsuzluğun olduğu açıklandı.

Gelen Veriler Gerçek Dışı

JPL mühendislerinin yaptığı açıklamaya göre, yıldızlararası keşif görevi üstlenen uzay aracı gayet normal bir şekilde çalışıyor, topladığı bilimsel verileri Dünya’ya yolluyor ve Dünya’dan komutlar alıp bunları yürütüyor. Ancak sorun burada değil. Sorun sondanın tutum artikülasyon ve kontrol sisteminden (AACS) kaynaklanıyor. Bu sistemden alınana veriler, gemide neler olduğunu tam anlamıyla yansıtmıyor. AACS verilerinin gerçek dışı olduğu söyleniyor.

Başka Bir Sistemden Gelen Veriler Olabilir

JPL mühendislerinden oluşan ekip yaptığı açıklamalara devam etti ve Voyager 1’in antenlerinin hala Dünya’mıza dönük olduğunu, alınan sinyallerin de oldukça güçlü olduğundan son derece emin olduklarını ifade ettiler. Gelen yanlış verilerin ise kaynağından emin olmadıklarını söyleyen JPL ekibi, doğrudan Voyager 1’den gelen veriler olma ihtimali olduğu gibi başka bir sistemin de bu verilerin gelmesine sebebiyet verebileceğini düşündüklerini söylediler. Bu durumu netleştirmek için çalışmalarına devam ettiklerini eklediler.

İlgili Makaleler