Gündem

WhatsApp İçin Önemli Uyarı: Sakın Kullanmayın

Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber tarafından tüm devlet kurumlarına bir mektup yollandı ve federal yetkilileri WhatsApp kullanmama konusunda uyarıldı. Kelber uyarısında her seferinde mesaj gönderildiğinde WhatsApp, Facebook tarafından iletilen meta verilerinin elde edildiğini belirtti.

Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlara bir mektup yolladı. Kelber mektubunda federal yetkilileri WhatsApp kullanmama konusunda uyardı. Kelber, mesaj gönderildiğinde WhatsApp, Facebook tarafından iletilen meta verilerinin elde edildiğini vurguladı.

“VERİLERİ ELDE EDİYOR”

Kelber, Facebook’a ait olan WhatsApp’ın federal yetkililer tarafından kullanımının mümkün olmadığını belirterek “Her seferinde mesaj gönderildiğinde WhatsApp, Facebook tarafından iletilen meta verileri elde ediyor” ifadelerini kullandı.

Alman yetkili, sonuçta şirketin IP adresine, konum verilerine, akıllı telefon ve işletim sistemi hakkındaki bilgilere veya mesajın gönderildiği tarih ve saat bilgilerine ulaşabileceğini, uzmanların ise bu bilgiye göre iş, mali durum, hobiler ve hastalıklar gibi bilgileri de dahil ederek kullanıcı profili oluşturabileceğini vurguladı.

WHATSAPP YETKİLİSİ KONUŞTU

Konu ile ilgili olarak bir gazeteye konuşan bir WhatsApp yetkilisi kullanıcı verilerinin Facebook’a iletilmediğini vurguladı. Yetkili açıklamasında “WhatsApp, mesajların varsayılan olarak şifrelenmiş oldukları için onları okuyamaz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yetkili mesajların sadece birbirileri ile mesajlaşan kişiler tarafından okunabildiğini, WhatsApp, Facebook ya da diğer kişilerin mesajlara erişimi olmadığını vurguladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler