GenelGündem

Wuhanlı Doktor Uyardı: Çocuklardaki Bu Belirtiler Covid-19’u İşaret Edebilir

Covid-19 salgınına dair yeni gelişmeler yaşandığı bildirildi. Wuhanlı doktorların paylaştığı bilgilere göre, Covid-19 semptomları, çocuklarda sindirim sisteminde yaşanan belirtiler olarak kendini gösterdiği belirtildi.

Konuya ilişkin yapılan araştırma “Frontiers in Pediatrics” yayımlandı ve araştırmada, çocuklarda gözlemlenen yüksek ateş, bulantı ve ishalin Covid-19 belirtilerinden olabileceği düşüncesi yer aldı.

Araştırmanın devamında ise çocuklarda ilk önce gözlemlenen sindirim sistemi belirtilerinin, virüsün etkilediği hücrelerde bulunan reseptör türlerinin bağırsaklarda da olduğundan ve bunların Covid-19 salgınının bir semptomu olubileceğinden bahsedildi.

SİNDİRİM SİSTEMİ BELİRTİLERİ COVID-19’U İŞARET EDİYOR

Covid-19’un başlangıç noktası olarak nitelendirilen Çin’in Vuhan kentinde bulunan Tongci Hastanesi Pediatri Bölümünde doktor olarak görev yapan Vınbin Li, “Çoğu çocuk Kovid-19’dan sadece biraz etkilendi ve çok az sayıdaki ağır vakada sıklıkla altta yatan bir sağlık sorunu vardı. Çocukta solunum yolu semptomları veya başka bir hastalıktan muzdarip olma durumu yoksa erken dönemde teşhisi gözden kaçırmak kolay.” şeklinde konuştu.

Li, daha önce Covid-19 salgınına dair yaptığı gözlemlere dayanarak, virüsün salgına evrildiği bölgelerde ateş veya başka bir semptom varsa sindirim sistemi belirtilerini yaşayan çocukların, Covid-19’a yakalandığını düşünmek gerektiğinin altını çizdi.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 80’İ BUNLARI YAŞIYOR

Doktor Li ve diğer sağlık görevlileri, ilk önce kuru öksürük semptomunu yaşayan ama solunum yetersizliği göstermeden hastaneye başvurulan ve bundan sonra zatürre ile Covid-19 teşhisi konulan çocukları inceleyerek sürdürdükleri araştırmada, bahsedilen sonuçları elde ettiler.

Araştırmayı yürüten ekip, çocukların yüzde 80’inin hastaneye başvurulmadan önce sindirim sistemlerine dair belirtiler yaşadıklarına dikkat çekti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler