Gündem

Yargıtay’dan emsal karar! Bu davranış tazminatsız kovulma sebebi sayıldı!

Bursa’da bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışan bir vatandaş gece nöbeti sırasında kendisine emanet edilen araçla tur atınca kovuldu. Yargıtay’dan genç hakkında emsal niteliğinde karar geldi. Bu davranış tazminatsız kovulma sebebi sayıldı.

Bursa’da bir site sakinine ait aracın anahtarı görevi nedeniyle kendisine teslim edilen güvenlik görevlisi tazminatsız kovuldu. Araçla izinsiz ve keyfi olarak turlayan güvenlik görevlisi kovulmasının ardından iş mahkemesine başvurdu.

tazminatsız

Haksız yere çıkarıldığını ileri sürdü

Güvenlik görevlisi olarak çalıştığı siteden haksız çıkarıldığını ileri süren vatandaş Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, ücret ve yıllık izin alacaklarının tahsilini talep etti. Davalı güvenlik şirketi avukatı ise feshin haklı nedene dayandığını, davanın reddini savundu. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti.

İş yerinin güvenliğini tehlikeye düşürdü

Kararı davalı şirket temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Özel güvenlik görevlisi için verilen kararda; “Site sakininin yakıt göstergesindeki farkı görmesi üzerine incelenen güvenlik kamerası görüntülerinden emanet edilen aracı davacı tarafından kullanıldığı ortadadır. Davacının işverene verdiği yazılı savunmasında bir an için boş bulunup araçla markete sigara almaya gittiğini beyan ettiği, bunun üzerine işverenin davacının iş akdini feshettiği anlaşılmaktadır. Güvenlik görevlisi olan davacının anahtarı kendisine teslim edilen korumakla yükümlü olduğu aracı keyfi şekilde kullanması ve bu süre içinde emniyetinden mesul bulunduğu siteyi de terk etmesi doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı olduğu gibi iş yerinin güvenliğini de tehlikeye düşürmektedir. Bu durumda işverence yapılan feshin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II- e ve ı maddelerine göre haklı nedene dayandığı kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmelidir. Taleplerin yazılı şekilde kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.” denildi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir