Gündem

Yargıtay’dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Önemli Karar

Garson çalıştığı yerde "çok biliyorsan, gel sen yap" sözünü kullandı ve tazminatsız olarak işinden kovuldu. Mahkeme tarafından da tazminat ödenmemeli kararı verildi. Ancak Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından bu karar bozuldu ve garsona tazminat ödenmesi gerektiği belirtildi.

Özel bir şirkette garson olarak çalışan genç, şube müdürünün ‘ekmekleri büyük doğruyorsun, israf oluyor’ sözüne öfkelenerek, ‘çok biliyorsan gel sen yap’ dedi. Bunun üzerine işveren garson hakkında devamsızlık tutanağı tuttu. Bu doğrultuda garson tazminat ödenmeden işten çıkarıldı. İş Mahkemesi’nin yolunu tutan davacı garson, tüm resmi tatillerde dini bayramlarda da çalıştığını, fazla mesai yapmasına ve genel tatilde çalışmasına rağmen ücretlerin ödenmediğini, ayrıca yıllık izninin kullandırılmadığını ve izin alacağının da ödenmediğini öne sürdü.

Konu ile ilgili olarak garson kıdem tazminatı ihbar tazminatı, yıllık izin alacağı, genel tatil alacağı ve fazla çalışma alacaklarını istedi.

Şirket sahibi ise mahkemede ifade verdi. Şirket sahibi firmanın işletme müdürünün, öğle yemeğe esnasında adı geçen şahsa ‘bu ekmekleri neden bu kadar fazla kesiyorsunuz? Yazık, israf oluyor’ demesi üzerine, görev başında amiri olan şahsa ‘çok biliyorsan sen yap diyerek’ karşılık verdiğini ve tesisleri terk ettiğini iddia etti.

KARAR BOZULDU

Bunun yanı sıra mahkeme ise kıdem tazminatı talebinin reddine hükmetti. Kararı davacı garson temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi ve bu karar bozuldu. Kararın bozulmasına ilişkin kararda şu ifadelere yer verildi:

“Somut uyuşmazlıkta dosyadaki bilgi ve belgelerden ve özellikle tanık anlatımlarından iş akdinin yazılı bir fesih tebliği olmaksızın işçi tarafından iş yerini terk suretiyle eylemli olarak sona erdirildiği anlaşılmaktadır. Terk tarihi itibari ile hak edildiği halde ödenmemiş işçilik alacaklarının varlığı karşısında davacının terkinin bu sebebe dayandığı kabul edilerek kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken reddi hatalıdır. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir”

SGK UZMANI BİLGİ VERDİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise bu konu hakkında bilgi verdi ve şu ifadeleri kullandı:

“İş yerlerinde çok sık çalışana müdür veya şefleri tarafından işin iyi yapılmadığı konusunda uyarılar gelir. Bazı durumlarda da çalışan kızarak sitemini ‘çok biliyorsan, gel sen yap’ şeklinde dile getirir. Bu durumda işveren veya vekilleri çalışana ‘sen bize saygısızlık yapıyorsun. Sen bana bunu söylemezsin’ diyerek çalışanı işten çıkarabiliyor. Bu konulardan bir somut örnek ise yeni yaşandı. İş yeri vekili, çalışana ‘işi daha doğru yapmanı istiyoruz. Ekmekleri daha küçük kes. İsraf olur’ demesi üzerine çalışanda ‘çok biliyorsan, gel sen yap’ diyor. Çalışan işten çıkartılıp tazminatı verilmiyor. Çalışanda soluğu mahkemede alıyor. Yargıtay ise, çalışanı haklı bularak tazminatlarını almasının hakkı olduğuna hükmediyor. Yani çalışanın ‘çok biliyorsan, sen yap’ sözü işveren açısından tazminatsız işten çıkarma sebebi değildir. Bu da somut bir olaydır”

İlgili Makaleler