Gündem

Yarından itibaren başlıyor! İstanbul, İzmir, Aydın’a kar soğuğu geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yarından itibaren hava sıcaklıklarının düşeceğini duyurdu. Kurum tarafından yapılan değerlendirmelerde, sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, çarşamba günü öğle saatlerinden sonra Marmara Bölgesinin kuzey ve batısı ile Kıyı Ege’de, perşembe günü Trakya ve Batı Akdeniz çevrelerinde kuvvetli olması beklendiği ifade edildi.

Türkiye’de havalar mevsim normalleri üzerinde seyrediyordu. Ancak Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika uyarısı geldi. Kurum ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Çarşamba gününden itibaren azalarak batı kesimlerde mevsim normalleri civarına düşeceği tahmininde bulundu. Kurum verilerine göre, özellikle İzmir, Aydın, Muğla hattı boyunca şiddetli yağışlar bekleniyor. Bölgede yağışlarla birlikte dolu, sel ve sağanak gibi hava olayları görülebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 28 Ekim 2020 15:00 – 03 Kasım 2020 18:00 arası için yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

Yurdumuzun batı kesimlerinin 28.10.2020 Çarşamba öğle saatlerinden sonra Orta Akdeniz üzerinden gelmesi beklenen alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemi ile birlikte yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor.

Hafta sonu ise söz konusu yağışlı sisteme ek olarak Balkanlar üzerinden gelen yeni bir serin ve yağışlı havanın ülkemiz genelinde etkili olacağı beklenmektedir.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, çarşamba günü öğle saatlerinden sonra Marmara Bölgesinin kuzey ve batısı ile Kıyı Ege’de, perşembe günü Trakya ve Batı Akdeniz çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemlerle birlikte batı bölgelerimizden başlayarak azalacağı ve yurdumuz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak tahmin ve uyarıların vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından takip edilmesi önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler