Ekonomi

Yeni 100 Lira Banknotlar Tedavüle Giriyor ! İşte Açıklanan Tarih

Şu anda tedavülde olan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip 100 lira banknotlara kıyasla, IV. tertip 100 lira banknotların arkasında Merkez Bankası eski Başkanının imzası var. Ancak yeniden bir düzenleme yapılacak ve bu imzalar TC Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük'e ait olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada 1211 sayılı kanunun bankaya verdiği yetkiye dayanarak E9 Emisyon Grubu IV. tertip 100 liralık yeni banknoktların yürürlüğe gireceği ifade edildi. Ayrıca açıklamada yeni 100 lira banknotların 20 Mayıs’tan sonra tedavülde olacağı vurgulandı.

NASIL DEĞİŞİKLİK OLACAK?

Şu anda tedavülde olan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip 100 lira banknotlara kıyasla, IV. tertip 100 lira banknotların arkasında Merkez Bankası eski Başkanının imzası bulunuyor. Ancak yeni yapılacak olan düzenlemede bu imzalar TC Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak.

100 TL ‘lik banknotlar eskileri ile aynı olacak. Ön ve arka yüzünde imzalar dışında bir değişiklik olmayacak. Bununla birlikte I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler