Gündem

Yeni düzenlemeye geçiliyor! Borcunu ödemeyenin cep telefonu kullanıma kapatılacak!

BTK tarafından yeni düzenlemeye geçileceği öğrenildi. IMEI konusunda yapılacak düzeleme ile yakında kampanyalardan yararlanarak telefon alan ve borcunu ödemeyenlerin cep telefonu kullanıma kapatılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından yapılacak olan bir düzenleme ile IMEI konusunda değişiklik yapılacak. ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklikle kampanyalarda faydalanarak cep telefonu alan vatandaşları ilgilendiren bir sistem geliyor.
Operatörlerin kampanya ile sattıkları telefonların borçlarını ödemeyen vatandaşların cihazları kara listeye alınacak. Borcunu ödemediği için kara listeye alına cihazlara haberleşme izni verilmeyecek.

7 senedir kullanılmayan telefonlar kara listede

BTK düzenelemesi ile beraber 7 yıldır kullaılmayan cihazlar da kara listeye alınacak. Böylelikle eski telefonlara kayıtlı IMEI numaralarının kaçak şekilde yurda sokulan veya çalıntı telefonların IMEI numaraları ile değiştirilerek kullanıma açılması engellenmiş olacak.

e-Devlet sistemi üzerinden mecburi kayıt

BTK yurt dışından getirilen cihazlar için de değişikliğe gitti. Yurt dışından getirilen cihazların IMEI numarasıyla e-Devlet sistemi üzerinden kaydı zorunlu olacak. Bu sistem ile ülke içerisine kaçak otomobil getirilmesi engellenmiş olacak.

Bir diğer değişiklik ise e-SIM üzerinden haberleşme sağlayabilen tüm ev eşyaları ve cihazları IMEI kaydı yapılması gerekilecek.

İlgili Makaleler