Kamu Haberleri

Yeni kimlik randevusu nasıl alınır? Kimlik ve ehliyet nasıl birleştirilir? Randevu ekranı için tıklayınız!

“Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile bu sene ehliyet ve kimliklerin birleştirileceği duyurulmuştu. Binlerce kişinin faydalandığı uygulama hakkında vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, yeni kimlik randevusu nasıl alınır? Kimlik ve ehliyet nasıl birleştirilir?

Geçtiğimiz ay İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından kimlik kartı ve ehliyetlerin birleştirileceği duyurulmuştu. “Hayat Kimliğinle Kolay” adı verilen uygulamaya binlerce kişi tarafından başvuru yapıldı. Henüz birleştirme işlemi yapmayan vatandaşlar, nereye başvuracaklarını ve nasıl başvuru yapacaklarını merak ediyorlar.

Kimlik kartı ve ehliyet birleştirme işleminin yapılabilmesi için vatandaşların yeni çipli kimlik kartlarına sahip olması gerekiyor. Peki, yeni kimlik kartları nasıl alınır?

Yeni kimlik nasıl alınır?

Yeni çipli kimlikler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) alınır. Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. Kuruma gitmeden önce başvuru ücretinin yatırılması gereklidir. Kimlik kartı yenileme ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir.

Kimlik ve ehliyetler nasıl birleştirilir?

Kimlik ve ehliyetlerini birleştirmek isteyenlerin, nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapmaları gerekiyor.

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

T.C. KİMLİK KARTI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

İlgili Makaleler