Gündem

Yeni Otomobil Alacaklar Dikkat ! Yargıtay’dan Emsal Karar

Bir tüketici Antalya'da sıfır aldığı otomobilinin motor arızası vermesi üzerine otomotiv bayisine dava açtı. Bu hukuk mücadelesi 5 yıl sürdü ve Yargıtay'dan emsal bir karar geldi.

Antalya’da yaşayan Yaser Bayar, 2013 yılında bir bayiden satın aldığı sıfır otomobili bir süre sonra motor ve şanzıman arızası çıkarınca servise götürdü ve iddia o ki arızanın üretimden kaynaklandığı yetkili servis tarafından kabul edildi ancak araç sıfırıyla değiştirilmek yerine bayi tarafından motoru değiştirerek Bayar’a geri vermeyi teklif etti. Bayar ise uzalaşı için bir süre bekledi ancak firmanın bu teklifini kabul etmeyerek konuyu 2015 yılında yargıya taşıdı.

TÜKETİCİ HAKLI BULUNDU

Antalya 3. Tüketici Mahkemesi yargı süresince alınan bilirkişi raporlarına göre, tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi yönünde karar verdi. Otomotiv firmasının karara itiraz edip, Antalya Bölge Adliye Mahkemesine taşıdığı davada da tüketici Bayar haklı bulundu.

Firmanın bu karara da itiraz etmesi üzerine Yargıtayda incelenen dosyada, yerel mahkemenin kararı, şikayetçi tüketici Bayar lehine onandı. Konu hakkında mağdur avukatı Mehmed Akif Kavçakar bir açıklama yaptı. Kavçakar açıklamalarında sıfır otomobili arızalı çıkan müvekkilinin hukuk mücadelesi başlattığını ifade ederek otomobili satan bayinin sorunun giderilmesi için çaba göstermediğini iddia etti ve yargı sürecinde biri kurul halinde olmak üzere üç ayrı bilirkişi raporunun hazırlandığına dikkati çekti.

“MUTLUYUZ VE İÇİMİZ RAHAT”

Bu durum hakkında Kavçakar açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Mahkeme raporlarında malın gizli ayıplı olduğu ve motordan kaynaklı arızayı tüketicinin kabul etmesinin beklenmeyeceği belirtildi. Mahkeme, müvekkilimin mağduriyetinin giderilmesine karar verdi ama buna rağmen firma oralı olmadı.

Firma yargı sürecinde ve sonrasında da ipe un sermeye çalıştı. 5 yıllık bir yargı süresi söz konusuydu ve müvekkilim 5 yıl boyunca mağdur edildi. Adalet ne kadar gecikmiş olsa da sonunda yerini buldu, bunun için mutluyuz ve içimiz rahat.”

İlgili Makaleler