Gündem

Yeni Tedbirler Geliyor ! AVM’lerde Yeni Dönem Başlıyor

TSE Başkanı Adem Şahin AVM'ler hakkında yaptığı açıklamalarında AVM yönetimlerinin 'TSE Kovid-19 Güvenli Hizmet Belgesi' alacağını belirtti. Bunun yanı sıra Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş aıklamalarında ek tedbirler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk Standardları Enstitüsünün (TSE) talepte bulunan alışveriş merkezlerine (AVM) vereceği “TSE Güvenli Hizmet Belgesi”, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgına karşı yeni bir dönemi başlatacak. Bu doğrultuda AVM’lerde yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinden asansörlerin kullanımına, dezenfeksiyondan lavaboların temizliğine kadar belirlenen yeni standartlar geçerli olacak, kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edilecek ve çifte denetim yapılacak.

YENİ MODEL HAZIRLANDI

TSE Başkanı Adem Şahin ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş AVM’lerdeki yeni dönem hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şahin, AVM’lerin ticaretin kümelenme merkezleri olarak da düşünebileceğini belirterek, AYD ile bir araya gelip topluma buralarda gerekli tedbirlerin alındığına ilişkin belgelendirme modeli hazırladıklarını söyledi.

Şahin açıklamalarında AVM’leri belgelendirerek halka güven vermeyi amaçladıklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu belgeyi alan AVM yönetimi, oluşturduğu kendi izleme takımıyla ve yine bizle birlikte sürekli kendisini yenileyerek bu tedbirleri gözden geçirmek mecburiyetinde. Bugün aldığımız tedbir yarın geçersiz, yarın aldığımız tedbir de öbür gün belki daha sıkılaştırılması gereken tedbir haline gelebilir diye düşünüyoruz.”

ÖNLEMLER ALINACAK

AYD Başkanı Altaş da TSE ile imzaladıkları iş birliği protokolünün önemini belirtti ve şöyle konuştu:

“Biz AVM’lerde Kovid-19’a karşı çok ciddi manada önlemler aldığımızı iddia ediyorduk ama bu iddianın bir kamu kurumu tarafından doğrulanması bizim için son derece önemli.”

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş söz konusu açıklamalarında “Uygulanan tedbirlere ek olarak yeme içme merkezlerindeki masa mesafelerinin biraz daha açılması, asansörlerimizin tek kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi, sadece yaşlıların ve 15 yaş altının kullanması, yürüyen merdivenlerin daha sık dezenfekte edilmesi ve lavabolara el değmeden girip çıkabilmek gibi önlemlerimiz var” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler