Gündem

Yerli Aşı Tüm Dünyaya İlan Edildi! Yerli Aşının Detayları…

1,5 yıldır koronavirüs salgını nedeniyle ülkemiz ve dünya ekonomik kriz yaşıyor. Koronavirüs vakası ülkemizde ilk olarak 10 Mart 2021 tarihinde çıktı. Yerli aşısının Faz-3 çalışmaları gönüllü vatandaşlar eşliğinde devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara Hastanesinden katıldığı canlı yayında yerli aşının adının TURKOVAC olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

Yerli koronavirüs aşısı yeni adıyla TURKOVAC Faz-3 çalışmalarına geçti. “Bu gurur milletimize ait. Bundan sonraki safhada gönüllülere yapılıp etkinliğini görmüş olacağız. Bugün ilk gönüllümüze huzurlarınızda aşıyı yapmış olacağız. Faz-3 safhasına gelen aşı da özellikle etkinliğini görmek istiyoruz ve devamında yaygın kullanıma geçmiş olacağız.” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Ben de çok çok teşekkür ediyorum, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir.

“Türkiye olarak bu hassas dönemde sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık. ‘Dost kara günde belli olur’ diyerek 158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteğinde bulunduk. Bir taraftan farklı kaynaklardan temin ettiğimiz aşıları vatandaşlarımıza uygularken, diğer taraftan da henüz aşıya ulaşamamış kardeş ülkelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Katıldığımız her platformda aşı meselesinin yeni adaletsizliklere yol açmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Yılsonuna doğru kullanıma hazır hale getirmeyi planladığımız milli aşı çalışmalarımızı da bu hassasiyetle yürütüyoruz. Türkiye’nin geliştirdiği kovid-19 aşısının milletimizle birlikte tüm insanlığın da aşısı olacağının müjdesini buradan paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler