Gündem

Yerli Aşı’dan Flaş Gelişme! 74 Gönüllü TURKOVAC Aşısında…

Koronavirüs aşı ve ilaç çalışmaları tüm dünyada hız kesmeden devam ediyor. Aynı şekilde ülkemizde de devam eden yerli aşı çalışmalarından önemli sonuçlar gelmeye başladı. SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen TURKOVAC yerli aşı çalışması kapsamında 74 gönüllüye yapılan aşılama sonuçları vatandaşı heyecanlandırdı. İşte yerli aşının detayları…

BUHASDER Kongresi'nde enfeksiyonlar konuşulacak - Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği

Yan Etkiye Rastlanmadı!

Ülkemizde yerli aşı TURKOVAC çalışmaları hızla devam ediyor. (SBÜ) İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gönüllü vatandaşların katılımıyla süren yerli aşı çalışmaları olumlu bir sonuç verdi. Hastanedeki proje yürütücüsü ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) Başkanı Prof. Dr. Şükran Köse yerli aşı çalışmalarına ilişkin şu ifadeleri kullandı;

“Ülkemiz adına çok önemli, umut verici bir gelişme. Hiç aşı olmamış, Kovid-19 geçirmemiş, kalp hastalığı bulunmayan kişileri çalışmamıza katılmaya davet ediyorum. Gönüllü sayımız artınca sonuçlar en kısa sürede yayınlanacak ve ülkemiz bu aşıyı yurt dışına da göndermeye başlayacaktır. Salgının yayılmasını da bu şekilde önleyebiliriz. Vatandaşlarımızı TURKOVAC aşısı olmaya çağırıyorum.”

“Gönüllülerimizin hiçbirinde hafif ağrı ve ateş dışında fazla yan etki gözlemlenmedi. Daha sonraki takiplerimizde de sadece 4 kişinin hastalandığını biliyoruz. Bu da aşının ne kadar etkili olduğunu gösteren bir sonuç. O yüzden çok mutluyuz. Salgının henüz başında insanlar bu aşıya ulaşabildi.”

“Aşıların bu varyanta karşı etkisi konusunda net bilgi yok. Ancak bu varyantın daha hızlı bulaştığını ve çocuklarda yaygın olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar uygulanan aşıların bu varyanta da etkili olduğu düşünülüyor. Anne babalara da çocuklarına hastalık bulaştırmamaları için aşı olmaları gerektiğini hatırlatıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler