Gündem

Yıl sonunda taksiler için yeni uygulama başlıyor! Müşteriler puanlayacak

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) tarafından yapılan açıklama ile yıl sonunda taksilerde sistemin değiştiği öğrenildi. Yeni çıkacak bir mobil uygulama sayesinde müşteriler artık taksicileri puanlayabilecekler.

Teknolojinin gelişmesi ve mobil uygulamaların her geçen gün hayatımızda daha da yer edinmesi artık taksi şoförlerini de etkileyecek. Yıl sonunda çıkması planlanan bir mobil uygulama sayesinde İstanbul’da taksilerde yeni bir dönem başlıyor. İstanbul’da müşteriler artık şoförlerini trafik kurallarına uyma, yol güvenliği ve davranış konusunda değerlendirerek puanlayacaklar.

Uygulamada şoförün notu gözükecek

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İTEO Başkan Vekili Veli Yurt, İstanbul halkının uygulamayı kendi akıllı telefonlarına indirecekleri mobil bir uygulama olacak. Bu uygulamada nezaket, davranış bilimleri, beşeri ilişkiler gibi değerlendirmeler olacak. Uygulamada şoförün notu gözükecek zaten. Öncelik notu yüksek olan şoförlere olacaktır. Eksik yönü olan şoförler de kendilerini bir üst seviyeye taşımak için gayret edecekler” ifadelerini kullandı.

Taksilerin denetlenmesi gerekiyor

 

Puanlama sisteminin hem taksiciler hem de şoförler için faydalı olacağını dile getiren Yurt, “Uygulama olursa çok iyi olur. Taksilerin denetlenmesi gerekiyor bir şekilde. Yolcu da memnun oluyor biz de memnun oluyoruz. Müşteriler uygulamadan taksi çağırdıklarında şoförlerin daha nazik, kibar davrandıklarını söylüyorlar. Puanlamanın etkisi oluyor” açıklamasını yaptı.

Taksi sektöründe kaliteyi yükselteceğiz

 

İstanbul’da 52 bin taksi şoförü bulunduğunu dile getiren Yurt, sistem ile sıkıntılı personel sorununun çözüleceğini de vurguladı. Yurt tarafından yapılan açıklamada, “Sistem üzerinden bir data oluşturacağız. Bu arkadaşlarımızı sürekli takip edeceğiz. Gerektiği zaman uyarılar göndereceğiz, telefon edeceğiz. Bu meslekten men edilmeye kadar gidebilecek. İstanbul’da taksi sektöründe kaliteyi yükseltmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Bugün İstanbul’da 17 bin 395 ticari taksi var. Yaklaşık 52 bin çalışanımız var. 52 bin çalışanın içerisinde tabii ki sıkıntılı olan arkadaşlarımız var. Bunu en minimuma indirmek için elimizden geleni yapmak görevimiz” denildi.

İlgili Makaleler