Gündem

Yılbaşı Akşamı Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Beklenen Açıklama!

Milyonlarca vatandaş uzun zamandır yılbaşı akşamı için hazırlık yapıyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 2021 yılbaşı akşamında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, vatandaş yeni yılı evinde kutlamak durumunda kalmıştı. Bu yıl geçtiğimiz yılın acısını çıkarmak isteyen vatandaşlar sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunda araştırma yapmaya başladı. Peki 2022 yılbaşı akşamı sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Kısıtlama Olmayacak!

31 Aralık Cuma günü mevzuatta yer almadığı için tatil olmayacak. Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanununda yer alan bilgilere göre 1 Ocak günü resmi tatil olarak kabul edilecek. Sokağa çıkma yasağı konusunda akıllara takılan soru işaretlerini gideren İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, yılbaşında yeni bir kısıtlama veya kapanmanın söz konusu olmadığını söyledi. Memişoğlu ancak herkesin kişisel olarak tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğini, korku ve panikle değil; tedbirle pandemiye karşı mücadelenin kazanılabileceğini belirterek;

“Herkesin kısıtlaması veya kontrolünü, kendisinin yapabileceğine ve bunun bilincinde olduğuna inanıyorum. Bir kısıtlama ya da yasaklama şu anda söz konusu değil. Ama tabii ki vaka sayıları da kontrol edilerek bu kararlar veriliyor. Şu bilinsin ki özellikle Avrupa’daki yükselişlerden bir süre sonra İstanbul ve Türkiye’de de vaka sayılarında bir yükseliş oluyor. Bizim sağlık sistemimiz de, bizler de buna hazırlıklıyız. Panikle, korku ile değil; tedbirle de bu işin üstesinden geleceğimizin bilinmesini istiyorum. O nedenle de herkesin kişisel olarak tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamaya göre bu bağlamda herkesin dikkat etmesi gerektiği konusunda özellikle uyarı yapılırken sosyal mesafe maskeye özellikle dikkat çekildi.

İlgili Makaleler