EğitimGündem

YKS Sonuçları Açıklandı! Tercihler Ne Zaman Başlayacak!

Üniversiteye girmek isteyen öğrenci adaylarının girdiği ve sonucunu heyecanla beklediği YKS sınav sonuçları bugün açıklandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün resmi sosyal medya üzerinden üzerinden yaptığı paylaşımla saat 07:00′ de duyurdu. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla barajı geçebilen öğrenciler tercihlerin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

Sonuçlar AİS ekranında

Öğrenci adaylarının heyecana beklediği YKS sonuçları bu sabah saat 07:00 saatlerinde açıklandı. Milyonlarca üniversite öğrenci adayının girdiği sınav sonucu bugün AİS resmi sitesinden yayınlandı. Adaylar, ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanan sonuçlarını T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenmeye başladı. Peki tercihler ne zaman başlayacak?

2021-2022 eğitim yılında üniversitelerde 1 milyon 38 bin kişilik kontenjan açılacağını belirten ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda YKS tercihlerinin 5-13 Ağustos arasında yapılacağı açıklamasında bulundu.

ÖSYM resmi internet sitesine göre “TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır.”

İlgili Makaleler