Gündem

YKS’de skandal soru! O filmi izlemeyenler bu soruyu nasıl çözsün!

YKS sınav sorularını kim hazırladıysa resmen büyük bir skandala imza attı. ÖSYM, YKS sınavında ‘’Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü’’ filmin konusu ile ilgili bir soru sordu. Sorunun kendisi kadar cevabı da ilginçti. ‘’Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü’’ filmin senaristi bile, YKS’de ki bu sorunun cevabını bilemedi. ÖSYM, sanki bütün öğrenciler bu filmi izlemek zorundaymış gibi, filmin konusu hakkında skandal bir soru soruyor. İşte o skandal soru…

ÖSYM’den yeni bir skandal daha. ÖSYM, YKS sınavında Yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı ‘’ ‘’Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü’’ filmin konusu ile ilgili bir soru sordu. 2006’da vizyona giren filmi izlemeyen gençler, soruyu anlamakta güçlük çekti. Filmin Senaristi Levent Kazak bile YKS’de bu sorusunu bilemedi. Kaldı ki, filmi bile hiç izlememiş olanlar nasıl bilsin.

HERKES İZLEMEK Mİ ZORUNDAYMIŞ?

ÖSYM’nin, sanki ‘’Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü’’ filmini herkes izlemek zorundaymış gibi, YKS sınavında bir soru soruyor ve bu soru 7 bilinmeyenli denklem gibi. Soruyu çözene değil anlayana madalya verilmesi gereken bir soru.
YKS’nin bu sorusunu gören Levent Kazak aynen şöyle diyor;

SORUYU ANLAMADIM

“Size bir iyi, bir de kötü haberim var: iyi olan, iki gün önceki üniversite giriş sınavında bizim üzerimizden Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü’yü sormuşlar, filmimiz adına gurur duyduk. Kötü olan ise soruyu anlamadım, var mı çözen?” ifadelerini kullandı.

SORU ŞU ŞEKİLDE;

Sorunun doğru cevabı ise, cevap anahtarında D şıkkı olan ” Kemal Tahir’in görüşleri filmi incelemede önemli bir dayanak noktası sunmaktadır” seçeneği olarak yer aldı.

YKS İLE NE ALAKA

Sorunun kendisi kadar cevabı da aslında soru şeklinde. YKS ne alaka… ‘’Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü’’ filmi ne alaka… Sorunun şıkları ne alaka… Cevabını hiç sorma…

İlgili Makaleler