Eğitim

YÖK Çok Önemli Kararını Duyurdu: Üniversite Kayıt Süresi Uzatıldı

YÖK'ten çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada öğrenciler tarafından gelen talepler üzerine 2020 YKS kayıt tarihlerinin öğrencilerin lehine olacak şekilde uzatılmasına karar verildiği belirtildi.

YÖK tarafından YKS yerleştirme sonuçları kapsamında üniversite kayıt süresi hakkında önemli bir karar verildi. Konu hakkında YÖK tarafından yapılan açıklamada öğrencilerden talepler geldiği belirtildi ve bunun üzerine kayıt tarihlerinin öğrencilerin lehine olacak şekilde uzatıldığı vurgulandı.

KAYIT TARİHLERİ ERTELENDİ

Kayıt tarihlerinin ertelenmesine ilişkin YÖK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“YÖK olarak, Başkanlığımıza öğrenciler tarafından iletilen talepler doğrultusunda 2020- YKS kayıt tarihlerinin ‘öğrencilerin lehine olacak şekilde’ uzatılmasına karar verilmiştir. Buna göre; yükseköğretim kurumlarına giderek şahsen başvuracak adayların 05 Eylül 2020 Cumartesi saat 17:00’ye kadar, elektronik kayıt (e-kayıt) yaptıracak adaylar için 06 Eylül 2020 Pazar günü saat 23.59’e kadar, kayıt işlemlerini yaptırabilmesi kararı alındı.”

DGS AÇIKLAMASI

Ayrıca YÖK tarafından DGS hakkında da bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada da şöyle denildi:

“DGS kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı ve benzerlerini başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin, bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur”

İlgili Makaleler