Eğitim

YÖK kişiye özel ilan açan Rektör için soruşturma başlattı!

Daire Başkanlığı kadrosunda kişiye özel ilan açan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ için YÖK soruşturma başlattı. YÖK tarafından yapılan açıklamada, “YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz.” İfadeleri kullanıldı.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında YÖK soruşturma başlattı. 7 Temmuz 2020 öğretim görevlisi kadrosu için çıkarılan ilanda, şartların Rektörün eşine özel şekilde olması nedeniyle soruşturmanın başlatıldığı açıklandı. Ayrıca YÖK’ten yapılan açıklamada, 2017 yılında Rektörün eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda bir işlem daha görmüş olduğu belirtildi.

YÖK tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 07.07.2020 tarihinde öğretim görevlisi kadrosu çıkılan ilanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek Rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; Yükseköğretimin teamül ve etik ilkeler ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen Rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 07.08.2020 tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulunca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur.

Bilindiği üzere 2017 yılında yine aynı üniversitede Rektörün eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde üniversite tarafından yapılan işlem geri çekilmiştir.

Konuyu görüşmek üzere Yükseköğretim Genel Kurulu 10.08.2020 tarihinde toplanacak olup rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir.

YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz.

İlgili Makaleler