Gündem

Yunan Medyasının Gündemi Türkiye! Yaz Aylarının Gergin Geçmesi Bekleniyor!

Komşu ülke Yunanistan’da gündemin ana maddelerinin başında Türkiye geliyor. Yunan medya organları Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’de bu yazın oldukça gerilimli bir havada geçeceği konuşuluyor. Birbiri ardına haberler yapılırken, en kötü senaryolar dillendirildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gerçekleştirilen ABD Kongresi’nde Türkiye’yi hedef alan sert açıklamalarda bulunmuş ardından Yunan basının bir numaralı gündem maddesi Türkiye olmuştu.

Konuyu Brüksel’e Taşıyacak

CNN Greece’in yaptığı haberde Yunanistan Başbakanı’nın gündeminin Türkiye tarafından yapılan provokasyonlar olduğunu söylemiş ve bu konunun Brüksel’de yapılacak olan zirvede de dillendirileceği ifade edilmişti.

Yunan bir gazeteci tarafından yapılan habere göre, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ilk tercihinin her zaman diyalog olduğu ama egemenlik haklarının ihlal edilmesine asla göz yummayacağı ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin liderleri bugün Brüksel’de bir araya gelecek. 27 liderin katılması beklenen bu toplantının gündeminde Ukrayna’ya yapılan yardımların yanı sıra gıda ve enerji güvenliği gibi konularda yer alacak.

Eleftherostypos isimli bir gazetede Miçotakis’in zirvede ele alacağı konulardan birisinin Yunan egemenliği ve buna yönelik ihlaller olacağı ifade edildi. Yapılan habere göre Ege ve Doğu Akdeniz gölgelerinde gerginliğin tırmanacağı yönünde bilgilendirmeler yapılacağı açıklandı.

Yunan Medyasının Muhtemel Senaryoları

Yunan medya organlarının büyük bir çoğunluğu Ege ve Akdeniz bölgesinde gergin bir yaz ayının yaşanacağını ileri sürdü. Özellikle Ankara hükümetinin mülteci krizini istismar etmesini beklendiği ifade edildi.

Diğer bir senaryoya göre ise, Türk tarafı Kıbrıs’ta sondaj çalışmalarına başlayacak ve bu faaliyetler özellikle Doğu Akdeniz’de yeni bir krizin meydana gelmesine sebep olacak.

En kötü senaryo olarak ise Türkiye’nin Oniki Ada’da gerçekleştirilecek bir tatbikatı engellemeye yönelik girişimlerinin beklenmesi olarak yer aldı. Ancak bu ihtimalin oldukça düşük olduğunun altı çizildi.

İlgili Makaleler