Gündem

Yunanistan’da Skandal Görüntüler: Türk Bayrağını Yaktılar

86 yıl sonra Ayasofya'da ilk namaz dün kılındı. Namazın kılınmasının ardından Yunanistan'da skandal görüntüler ortaya çıktı. Yunanlılar Türk bayrağımızı yaktı.

Dünya Türkiye’nin 86 yıl sonra Ayasofya’yı ibadete açmasını konuşuyor. Ancak Yunanistan’dan skandal bir görüntü geldi. Yunanlılar Türk Bayrağımızı yaktı.

TÜRK BAYRAĞIMIZI YAKTILAR

İstanbul’da binlerce kişinin katılımıyla kılınan Cuma namazı sonrasında Yunanistan’da Yunanlılar çılgına döndü. Yunanistan’ın Selanik kentinde, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin yeniden ibadete açılması protesto edildi. Bu protestolarda aşırı sağcı bir grup Türk Bayrağımızı yaktı.

Selanik metropoliti Anthimos’un çağrısı üzerine, dün akşam saatlerinde Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine tepki olarak özel ayin düzenlenen Selanik’teki Agia Sofia kilisesinin avlusunda toplanan “Kutsal Bölük” isimli aşırı sağcı örgüt üyesi göstericiler, Türk bayrağını ateşe verdi.

Selanik ve Patras’taki kiliselerde, Bizans ve Yunan bayrakları eşliğinde özel ayinler gerçekleştirildi. Bu ayinlerde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin “kurtarılması” için Meryem Ana’ya dua edildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a tepki gösterdi. Açıklamada ‘Selanik’te şanlı bayrağımızın yakılmasına izin verilmesini kınıyoruz.’ ifadelerine yer verildi. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan, Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına tepki gösterme bahanesiyle İslam’a ve Türkiye’ye karşı düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yunan Hükümetinin ve Parlamento üyelerinin hasmane beyanatlarla halkı kışkırtmalarını ve şanlı bayrağımızın Selanik’te yakılmasına alenen izin verilmesini şiddetle kınıyoruz.

Ayasofya’da yeniden secdeyi içlerine sindiremeyen Avrupa’nın şımarık çocukları yine hezeyana kapılmıştır. Tarihten gereken dersi almamış bu ırkçı kafaların, şanlı Bayrağımıza saygısızlık yapanların Ege’deki akıbetini iyi hatırlamaları gerekir. Yunanistan, 567 yıldır uyanamadığı Bizans rüyasından artık uyanmalı ve bunun ezikliğinden kurtulmalıdır.

Ülkesindeki Müslüman Türk Azınlığa yönelik baskıları AİHM kararlarıyla tescil edilen, topraklarındaki tarihi camilerin yıkılmasına göz yuman, başkentinde cami bulunmayan tek Avrupa ülkesi Yunanistan’dır. Milli egemenliğini kullanma konusunda hiçbir ülke Türkiye’ye ders veremez.

Türk milletinin iradesi doğrultusunda ibadete açılan Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, topraklarımızdaki diğer kültür varlıklarımız gibi Türkiye’ye ait olup, sonsuza kadar mülkiyetimizde ve korumamızda olacaktır.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması, 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’nin gereklerine de ruhuna da uygundur.

Türkiye’nin tüm dini hak ve özgürlüklere bağlılığı ve hoşgörü geleneği doğrultusunda, tüm dinlere kucak açan barış dini İslam’ın mabedi Ayasofya-ı Kebir Camii-i Şerifi, bundan sonra da herkese açık olmaya devam edecektir.”

İlgili Makaleler