Gündem

Yunanistan’ın Talihsiz Açıklamasına Türkiye’den Tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'nin deniz yetki sınırları hakkında yapılan açıklamanın talihsiz olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin deniz yetki sınırları hakkında yapılan açıklama için “Yunanistan’ın deniz yetki alanı iddialarını bir takımada devletiymiş gibi gün yüzüne çıkartması bir uluslararası hukuka aykırılıktır.”dedi.

AKSOY’UN AÇIKLAMALARI

Aksoy, Türkiye’yi ilgilendiren ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen deniz yetki iddialarına cevap niteliğinde bir yazılı açıklamada bulundu. Yunanistan’dan açıklamanın oldukça yanıltıcı ve üzücü olduğunu belirten Aksoy şöyle söyledi:

“Doğu Akdeniz meselesinin özünde Yunan/Rum ikilisinin maksimalist deniz yetki alanı talepleri ve Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin ve haklarının hem Yunanistan, hem de AB tarafından yok sayılması yatmaktadır.

Bu kapsamdaki iddiaları AB aracılığıyla ve bu kurum içinde yayınlanan haritalarla meşrulaştırma gayretlerinin hiçbir hukuki değeri yoktur.”

HAKÇA VE ADALETLİ SINIRLANDIRMA İLKESİ GÖZ ARDI EDİLDİ

Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen deniz yetki iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirttikten sonra şunları ekledi:

“Deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasında temel kural olan hakça ve adaletli sınırlandırma ilkesini göz ardı eden Yunanistan’ın bir takımada devletiymiş gibi gündeme getirdiği deniz yetki alanı iddiaları uluslararası hukuka aykırıdır.

Bunun en çarpıcı örneği, evvelki açıklamalarımızda belirttiğimiz üzere Meis Adası’dır. Türkiye, Doğu Akdeniz’de bir yanda diplomasi ve iş birliği kanallarını açık tutarken diğer yandan da hem kendi haklarını hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir