EğitimGündem

Yüz yüze eğitim detayları ve hangi öğrencilere bilgisayar tablet verileceği belli oldu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim’de başlayacak yüz yüze eğitim ile ilgili detayları anlattı. Öğrencilere 500 bin ücretsiz tablet dağıtımı ile ilgili de açıklamalarında yer veren Ziya Selçuk, hangi öğrencilere tablet verileceği konusuna açıklık getirdi. Peki, yüz yüze eğitim hangi sınıflar için geçerli ve haftada kaç gün yüz yüze eğitim olacak? Okula gidilmediği günlerde uzaktan eğitim devam edecek mi? Bütün öğrencilere mi bilgisayar tablet verilecek? Öncelikli olarak hangi öğrencilere tablet verilecek? Tüm soruların cevaplarını Bakan Ziya Selçuk açıkladı… İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün ilkokul ve ortaokul için yüz yüze eğitimin başlayacağını ve ilk etapta öğrencilere 500 bin ücretsiz tablet bilgisayar dağıtılacağını duyurmuştu. Bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı. Hangi öğrencilere bilgisayar verileceğini de açıklayan Selçuk, şu bilgilendirmelerde bulundu;

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR!

2020-2021 Eğitim ve Öğretimde yüz yüze eğitim kapsamı genişletildi ve konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk ‘’ “Velilerimizin okulların açılmasındaki yoğun arzusunu göz önünde bulundurduk. Eğitim her koşulda öncelikli bi yere sahip. Bilimsel veriler ışığında çocuklarımızın öğrenme kayıplarını dikkate alarak okullarımızda yüz yüze eğitime geçiyoruz. 12 Ekim 2020 Pazartesi günü tüm ilkokulları, köy okullarını, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocuklarımızın okullarını açıyoruz” dedi.

KÖY OKULLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİM

‘’İl hıfzıssıhha kurullarının koşullarını uygun görmediği köy okulları yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Uygun olmayan köy okulları için bölgesel karar alınacak.

Aşamalı geçiş planlamamızın ilk aşamasını hayata geçirerek 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlamış olduk. Hijyen ve sosyal mesafeyle yüz yüze eğitimde üçüncü aşamadayız. Yeni aşamaya geçmek için hazırız. Aşamalı geçiş planlarımız sorunsuz ilerliyor.’’ Dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM HAFTADA KAÇ GÜN OLACAK?

Bakan Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitimin haftada sadece 2 gün olacağını belirtti. Konu ile ilgili olarak bil veren Selçuk şöyle dedi;

Yüz Yüze Eğitim 12 Ekim’de Başlıyor!

12 Ekim Pazartes günü uzaktan ve yüz yüze eğitim bir arada ilerleyecek. Yüz yüze eğitim için gruplara ayrılacak, öğrencilerin sayısı azaltılacak, ders süresi kısaltılacak. Öğrenciler haftanın 2 günü okulda olacak.

ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEK İSTEMEYENLER

Çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerimize esneklik tanınacak. İsteyen çocuğunu okula gönderecek. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Okula devam etmeyenler EBA içeriğinden sorumlu olacak.

İNTERNET KONUSUNDA SORUN YAŞAYALAR

Bilgisayar ve internet konusunda 12 bin 111 EBA destek noktası oluşturduk. Bilgisayar ve internet konusunda sorun yaşayan öğrencilerimiz, buradan EBA’ya bağlanabilecekler.

TABLET BİLGİSAYAR HANGİ ÖĞRENCİLERE VERİLECEK?

İlk etapta 500 bin tablet bilgisayarın dağıtılacağını belirten Bakan Selçuk, hangi öğrencilere ücretsiz tablet verileceğine dair açıklık getirdi. Konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Tabletler önümüzde ki hafta dağıtılmaya başlıyor!

Öğrencilere 500 bin tablet ulaştırılacak. Hazırlamış olduğumuz bir strateji var buna göre önümüzdeki haftadan itibaren dağıtılmaya başlayacak. İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin gelir düzeyi, eğitim çağındaki kardeş sayısı, yüz yüze eğitime devam etme durumu gibi kriterler belirledik. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak.

CUMARTESİ EĞİTİM OLACAK MI?

Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamamen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım.”

İlgili Makaleler