Ekonomi

Yüzde 0,99; Yüzde 0,89 Derken Şimdi De Faizsiz Konut Kredisi Fırsatı Açıklandı! SGK Verecek; Sadece Bir Kez Alınabilecek!

Özellikle son zamanlarda artan kira fiyatları, ev masrafını neredeyse fahiş fiyatları seviyelerine kadar çıkardı. Artan kiraların yanı sıra inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar ev fiyatlarını da yükseltince vatandaş çareyi banka kredilerinde aramaya başladı. Ancak faiz oranları oldukça yüksek olan konut kredileri de vatandaşın cebini yakar hale geldi. Devreye giren Bakanlar Kurulu, düşük faizli konut kredi paketlerini açıklamıştı ki, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK), faizsiz konut kredisi çıkışı geldi!

Konut satışlarının neredeyse duracak noktaya gelmesinin ardından hem sektörü hareketlendirmek hem de ev sahibi olmakta zorlanan vatandaşı desteklemek için iki ayrı kredi paketi hazırlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, ilk evini alacaklara yüzde 0,99 faiz oranıyla; ev alırken döviz veya altın gibi yatırımlarını Türk Lirası’na çevireceklere yüzde 0,89 faiz oranıyla konut kredisi vereceğini duyurmuştu. SGK ise, konut kredisi desteğinde faizleri yüzde 0’a çekti.

Sadece Belli Bir Kesime Veriliyor

Bir süredir üzerine konuşulan SGK’nın sıfır faizli konut kredisinin detayları belli oldu. Sadece görevinden dolayı maluliyet yaşayan kişilerin başvuru yapabileceği sıfır faizliği konut kredisinden Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası kapsamında savaş veya malullük aylığı alanlar ile 15 Temmuz gazilerinin başvuru yapabileceği öğrenildi. Bu kapsamda yer alan vatandaşlar hayatları boyunca sadece bir kez bu konut kredisinden yararlanabilecekken, bu kişiler adına aylık alan dul ve yetimlerin de bir kez olmak kaydıyla konut kredisinden yararlanabileceği açıklandı. Bunun yanı sıra halihazırda gazi olarak aylığını alan, ancak konut kredisinden yararlanmadan vefat eden kişilerin eşleri veya çocukları ile evli değilse, anne veya babalarının sadece bir kereye mahsus olmak ve oturduğu bölgeden ev satın almak kaydıyla bu konut kredisi desteğinden yararlanabileceği açıklandı.

Başvurular Kamu Bankalarına Yapılıyor

Söz konusu kredi kapsamında maaşın sadece dört biri takside alınacağı öğrenilirken; tutar henüz net olmamak birlikte en az 240 bin TL değerinde faizsiz konut kredisi verileceği açıklandı. Öte yandan bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar konuya ilişin e-Devlet Kapısı içerisinden edinilebilen “hak sahipliği” belgesi ile Ziraat Bankası’na başvurularını yapması gerekiyor.

İlgili Makaleler