Ekonomi

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan yeni destek paketi geliyor!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank corona virüsü salgını sonrası KOBİ‘lere yönelik yeni destek paketini uygulamaya sokuyor. Buna göre, KGF teminatlı, 48 aya kadar vade ve yıllık yüzde 11,5 faizle kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar yararlanabilecek.

Kamu Bankaları corona virüsü salgını sonrası vatandaşlar ve işletmeler için çeşitli kredi destek kampanyaları başlatmıştı. Son olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından KOBİ’lere yönelik yeni destek paketinin devreye alındığı öğrenildi. Mikro İşletmeler Destek Paket’i adı altında sağlanacak destekten, Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı, 48 aya kadar vade ve yıllık yüzde 11,5 faizle kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar yararlanabilecek.

İşte kredilerin özellikleri

Firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90’lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecek.

 


Yeni destek paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi temel giderleri karşılanmış olacak.

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecek.

1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacak.

İlgili Makaleler