Ekonomi

Ziraat Bankası’nın 500 Bin TL Hibe Desteğinden Sadece 18 İle 41 Yaş Aralığında Olanlar Yararlanabiliyor! Başvurular Başladı…

Tarım ve Orman Bakanlığı ile sık sık protokol imzalayan kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası, her geçen gün verdiği tarım ve hayvancılık desteğinin bütçesini de kontenjanını da artırıyor. Şimdilerde özellikle genç çiftçilere destek vermesiyle öne çıkan Ziraat Bankası, tam 500 bin TL’ye kadar faiz destekli ödemelere başlamış bulunuyor.

Genç çiftçilerin tarımsal üretim içerisinde kalmasını ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla genç çiftçilere özel bir kredi destek paketi sunan Ziraat Bankası, özelikle bazı alanlarda faaliyet gösteren genç çiftçilere yönelik bu desteği veriyor. Kredi paketine ilişkin detaylı bir bilgilendirme gerçekleştirmiş olan Ziraat Bankası, konuyla ilgili tüm sorulara da yanıt vermiş bulunuyor.

Bu Alanlarda Üretim Yapanlar Yararlanabiliyor

Ziraat Bankası tarafından verilen ve Tarım ve Orman Bakanlığı destekli olarak faiz indirimine gidilen kredi türlerinden biri olan genç çiftçi kredisi, belirli alanlarda üretim yapan çiftçilere sağlanıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası’ndan gerçekleştirilen açıklamaya göre genç çifti kredisinden; süt hayvancılığı, besicilik, arıcılık, et tavukçuluğu, serada sebze üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında üretim yapan gençler yararlanabiliyor. Bu alanların yanı sıra Ziraat Bankası aracılığıyla kullanılan krediler; canlı hayvan alımına, basit sera yapımına, makine ekipman alınmasına, kira veya işletme giderlerine yönelik harcanabiliyor. Koşulları sağlayan herkes devlet destekli düşük faizli çiftçi kredisinden yararlanabiliyor.

Genç Çiftçi Kredisi, 18 İla 41 Yaş Aralığını Kapsıyor

Süt hayvancılığı, besicilik, et tavukçuluğu, arıcılık, serada sebze üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında yatırım yapacak ya da var olan işletmelerini geliştirecek olan gençlere verilen kredinin üst limiti 500 bin TL olarak belirlenmiş bulunuyor. Sadece 18 ila 41 yaş aralığında olan gençlere sağlanan genç çiftçi kredisi kapsamında verilen krediler, 2 yıla kadar anapara ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl taksitlendiriliyor. İşletme giderleri için kullanılacak olan kredilerde ise azami vade süresini değiştiren Ziraat Bankası, bu durumda hayvancılıkta 18 ay, bitkisel üretimde 12 ay azami vade sunuyor. Yatırım kredilerinde yüzde 100 faiz desteği sağlanan bu kredi türünden yararlanmak için ziraat veya veterinerlik fakültesi, tarımla ilgili yüksekokul veya lise mezunu olmak ile asgari lise mezunu olmak kaydıyla üretim veya yatırım konusuyla ilgili mesleki eğitim kurs seminere katılıp başarı ile tamamlamış olmak şartını yerine getirmek gerekiyor.

İlgili Makaleler