EkonomiKamu Haberleri

Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti, TEB, Qnb Finansbank hesabı olanlar dikkat! Başvuru yapmayanların paraları TMSF el koyacak

Ziraat, Halkbank, Vakıfbank başta olmak üzere İş Bankası, Garanti, TEB, Qnb Finansbank ve diğer bankalarda hesabı olanlar on yıl içinde hareket olmaması durumunda banka içinde bulunan tüm paralara TMSF tarafından el konulacak.

Türkiye’de devlet bankaları Ziraat, Halkbank, Vakıfbank başta olmak üzere İş Bankası, Garanti, TEB, Qnb Finansbank ve diğer bankalarda hesabı olanlar için bankalar tarafından resmi açıklama yapıldı. Resmi açıklamada on yıl içinde hareket olmayan hesaplarda başvuru yapılmaması durumunda banka içinde bulunan tüm paralara TMSF tarafından el konulacağı bildirildi.

BANKALARDAN RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Zamanaşımı ile ilgili bankalar tarafından yapılan açıklamada, “Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesi gereğince; Bankalar nezdindeki her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. Zaman aşımına uğrayan her türlü mevduat katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde yapılacak ilanı müteakiben fona gelir kaydedilir.” denildi.

15 HAZİRAN 2021 TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPMAYANLARIN PARALARI TMSF’YE AKTARILACAK

“Bankamızda zaman aşımına uğramış olan vadeli mevduat, kredi kartı alacak bakiyeleri, vadesiz hesapların ve diğer ayni kıymetlerin listesine Zaman Aşımı Sorgulama ekranından ulaşılabilir.” diyen bankalar, Listede bilgileri bulunan müşterilerimizin 15 Haziran 2021 tarihine kadar en yakın şubemize kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde söz konusu kıymetler yasa gereği TMSF’ye devredileceğini aktardı.

İlgili Makaleler