Gündem

Zonguldak’ta Bir İleri Tedbir Daha! İlçeler Arası Geçiş Yasaklandı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, daha önce 30 büyükşehirle herhangi bir aracın giriş çıkışına izin verilmeyen şehirde, ileri tedbirler kapsamında ilçeler arasında araç giriş çıkışa da 14 gün süre boyunca sınırlandırıldığını duyurdu.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, ilçeler arasındaki araç giriş çıkışının 14 gün boyunca kısıtlanması hakkında “Bizim bilim kurulumuzun tek istediği şey izolasyon. Bunu yapmadığımızda bu işi başaramayacağımızı söylüyorlar. Bunun önüne geçmek için bu geceden başlayarak 14 gün süreyle ilçeler arası geçişleri sınırlama kararı aldık” diye konuştu.

Vali Erdoğan Bektaş, İl Pandemi Koordinasyon Kurulu bünyesinde düzenlenen toplantıdan sonra bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Vali Bektaş’ın Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni ve daha sıkı tedbirlerin eklendiğini belirtti. Vali Bektaş, 14 gün süreyle ilçelere araç giriş ve çıkışını engellediklerini açıkladı.

BİLİM KURULUNUN İSTEDİĞİ TEK ŞEY İZOLASYON

Yeni tedbirin saat 00.00 itibari ile yürürlüğe gireceğini belirten Vali Bektaş, “Pandemi kurullarımızı toplayarak görüşme yapıyoruz. İki konuda genel çerçevenin biraz daha daraltılmasını arkadaşlarımız uygun gördüler. Bütün gayretlerimize rağmen Zonguldak’ta fena değiliz ama bazı ilçelerimizde ana bulvarlarda tenhalaşmayı istediğimiz düzeyde yakalayamadık. Bunu yakalayamadığımız sürece bunun önüne geçebileceğimizi düşünmüyoruz. Bizim bilim kurulumuzun da tek istediği şey izolasyon. Bunu yapmadığımızda bu işi başaramayacağımızı söylüyorlar. Bunun önüne geçmek için pandemi kurulu bu geceden başlayarak 14 gün süreyle ilçeler arası geçişlerde ilimiz giriş çıkışlarındaki şartlar dahilinde geçişleri sınırlama kararı aldık. Yani Düzce’den, Bartın’a girerken ya da çıkarken hangi şartlar aranıyorsa, Ereğli’den Zonguldak’a gelirken, Devrek’ten Zonguldak’a gelirken aynı şartlar aranacak” diye konuştu.

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR GEÇİŞİ AZALTIN

Vali Bektaş, yeni tedbirin uzmanların tavsiyesi üzerine getirildiğini belirterek:

“Bunları hocalarımız ısrarla bizden istediler. Zonguldak özellikle madenler nedeniyle akciğer rahatsızlıkları nedeniyle hassasiyetimiz biraz yüksek. Her ne kadar bu virüs çok ölümcül bir öldürücü bir virüs değilse de böyle faktörler olunca sıkıntı oluşturuyor. Hocalarımız ilçeler arası geçişleri mümkün olduğu kadar azaltın diyorlar.”

Vali Bektaş, Zonguldak merkezine oldukça yakın olan Kilimli ve Kozlu ilçelerinde başlattıkları yasağın devam edeceğini söyledi.

BU ŞEKİLDE DAHA AZ BULAŞMA İHTİMALİ VAR

Vali Bektaş, Zonguldak genelindeki bütün halk pazarlarının kapatılmadığını söyleyerek, “Geçtiğimiz hafta Zonguldak belediyemizin gayretleriyle merkezde çarşamba ve cumartesi günleri kurulan halk pazarlarını kapattık. İyi ki de kapattık. Pazarcılarımıza anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. O pazarları yapsaydık ben nasıl bir Zonguldak ile karşılaşacağımı hayal bile edemiyorum. İl genelinde de 14 gün süreyle kapatılmasına pandemi kurulu karar verdi. Artık bugünden itibaren Zonguldak’ta pazarlar açılmayacak. Bunun yerine belediyeler, pazarcı esnafının bir kısmını yetkilendirerek mahallelerde seyyar pazarcılık yapmasına destek olacak. Pazarcı esnafı halkın ayağına gidecek. Bu şekilde daha az bulaşma ihtimaline kavuşmak istiyoruz” şeklinde ifade etti.

ZONGULDAK BİR MADEN KENTİ

Vali Bektaş, Zonguldak’ta akciğer hastalıklarını önlemek amacıyla yapılan çalışmaların varlığından bahsettikten sonra, şunları ekledi:

“Zonguldak maden kenti. Buna yönelik bazı rahatsızlıklar olabiliyor. Meslek hastalığı için özel bir çalışmamız yok. Zonguldak’ın sağlık yapısını herkesin bildiği bir şey. Ölüm oranları burada şimdilik fazla gözüküyor inşallah böyle devam etmez. Hocalarımız bunu oraya bağlıyorlar. Bu virüs çok bulaşıcı, çok öldürücü değil ama Zonguldak’ta bizim hassasiyetimizden dolayı sıkıntı oluşturuyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir