Gündem

Corona virüse dair daha önce keşfedilmeyen belirti ortaya çıktı!

Corona virüse dair daha önce keşfedilmeyen yeni bir semptom ortaya çıktı. ABD'de gerçekleştirilen araştırmaya göre, her 30 hastanın 1'inde göz akının iltihaplanması yani "pembe göz" görülmektedir.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi,bugüne kadar yaptığı araştırmalar ışığında corona virüse ait ve daha önce bilinmeyen bir semptomun ortaya çıktığını kaydetti.

Oftamoloji Akademisi, göz akının iltihaplanması yani “pembe göz” durumunun belirtiler arasına girmesi gerektiğinin ve ayırıcı bir durum olabileceğini altını çizdi. Yapılan araştırmaya göre, ABD’de corona virüse yakalandığı belirtilen her 30’dan 1’inde göz akının iltihaplandığı görüldü.

Doktorlar, Çin’deki vakalardan toplanan verilerin de dahil olduğu diğer araştırmaları vurgulayarak, yapılan araştırmada 1099 hastanın 19’unda göz akının iltihaplandığı görüldü.

BAŞKA BELİRTİLERİN YANI SIRA PEMBE GÖZE DE DİKKAT

“Pembe göz”, göz akının üstünde bulunan şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak açıklanıyor. Uzmanlar, “pembe göz” durumuna sahip olanların bir yandan da solunum yetmezliği ve ateş belirtilerini göstermeleri halinde, corona virüs sebebiyle hastanelere başvurmaları gerektiğini vurguladı.

SADECE YAŞLILAR RİSK ALTINDA DEĞİL

ABD’de yapılan bir diğer araştırma da corona virüsün yaş ile olan bağlantısına ilişkin düşünceleri değiştirebilir. Araştırmaya göre, 20-44 yaş arası Y kuşağı olarak da bilinen grupta olup corona virüs sebebiyle hastanede tedavi gören insan sayısı hiç de az değil.

Toplanan verilere göre, 20 ile 44 yaş arasında bulunan vakaların yaklaşık 5’te 1’i hastanede tedavi görmekte.

İLAÇ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin paylaştığı istatistiklerin de gösterdiği gibi bu yaş aralığında bulunan 705 hastanın yüzde 21’i hastanede tedavi gördü.

Yüzde 2 ile 4’ü arasında yoğun bakıma alınırken yüzde 0,2’si hayatını kaybetti.

Nafamostat adlı ilacın, yapılan araştırmalara göre corona virüsün insan hücrelerine hücum etmesini engellediği ortaya çıktı ve bunu keşfeden grupta Türk bilim insanı Halil İbrahim Çiftçi de bulunuyor. İlacın corona virüse olan etkisinin ne çapta olduğu halen araştırılıyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir