Gündem

3. Doz Aşılar Başladı! Sağlık Bakanı Yan Etkilerini ve Kullanılabilecek İlaçları Açıkladı!

Koronavirüs aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Geçtiğimiz ay Omicron vakalarının artmasının ardından yaptığı açıklamayla 3. doz aşının randevuya açıldığını bildirmiş, binlerce vatandaş 3. doz için sıraya girmişti. Ancak merak edilen bir diğer konu ise 3. doz aşının yan etkisinin olup olmadığı ve yan etkisi yaşandığı durumlarda hangi ilaçları kullanmamız gerektiği oldu. İşte 3. Doz aşının detayları…

Sağlık Bakanlığı Açıklaması

Koronavirüs henüz sona ermedi. Öte yandan ortaya çıkan mutasyonlu varyantlar vatandaşı endişelendirdi. Tüm dünyada kırmızı alarm verildi. Bu bağlamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3. doz aşı için vatandaşa seslendi. Koronavirüs aşısı olan vatandaşlarda Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi belirtileri olduğu gözlendi.

Sağlık Bakanlığı, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre ifade edilen yan etkiler yaşanması durumunda bu ilaçları önerdi; Parol, Majezik, Vermidon, Aferin, Gripin, Calpol, Minoset, Panadol, Excedrin, Tylenol. Ancak kusma, ishal gibi yan etkiler görüldüğü takdirde bol sıvı alınmalı. Alınamayacak kadar kötü durumda olan vatandaşların ise vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerektiğini ifade etti. Öte yandan antibiyotik kullanan vatandaşlar için de aşı olmaları konusunda herhangi bir sakınca görülmedi. Fakat koronavirüsün herhangi bir belirtisini hisseden vatandaşların aşı olmadan önce mutlaka doktora görünmeleri ve test olmaları gerektiği ifade edildi.

İlgili Makaleler