Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Açıkladı; O Maaşlar Artık Zamlı Ödenecek! Ayın 15’inde Veriliyor; Tamı Tamına…

Sosyal destek ödemelerini 2022 yılında da sürdürmeye devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, enflasyon farkını da gözeterek, pek çok sosyal yardım türündeki destek ödemelerine zam yaptı. Zamlardan payını alan evde bakım maaşı ise, gelen zamla birlikte vatandaşları oldukça tatmin edecek miktarlara yükseltildi.

Isınma yardımından asker ailesi yardımlarına kadar pek çok türde destek ödemeleri gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evde bakım desteği ödemelerini de sürdürüyor. Özellikle engelli, yardıma muhtaç yaşlı ve hasta kişilerin bakımı için ödenen evde bakım desteği, 2022 yılında zam alan sosyal destek ödemeleri arasında yer alıyor. Yeni yılın zamlı ödemelerine başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu ya için de ödeme gününü duyurmuş bulunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Destek Ödemeleri Zamlandı

Her yıl diğer maaşlar ile birlikte belli bir oranda zamlanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın destek ödemeleri 2022 yılında da beklenen zammı almış bulunuyor. O destek ödemelerinden biri olan evde bakım maaşı ise, her ay düzenli olarak ödenen maaş ödemeleri arasında yer alıyor. Vatandaşların e-Devlet Kapısı üzerinden kolaylıkla başvuru yapabileceği evde bakım maaşları başvurularının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belli bir inceleme gerçekleştiriyor. Onaylanması halinde her ay maaş bağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, maaş almaya hak kazanan kişilere 2022 yılı için 2.354 TL ödeme gerçekleştiriyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Evde Bakım Maaşı Ödemelerine Başladı

Evde bakım maaşlarına başvuru yapan kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden olduğu gibi SMS ile de sorgulama gerçekleştirebiliyor. Sadece maaşını Ziraat Bankası’ndan alan vatandaşların yapabileceği sorgulama işlemi için BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atmak yeterli oluyor. Banka konuyla ilgili müşterilerine anında kısa mesaj ile bilgi sağlıyor. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşları her ay belli bir günde de ödeniyor. Ocak, Şubat ve Mart ödemelerini tamamlamış olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Nisan ayı evde bakım maaşları içinse ayın 15’ine işaret ediyor. Her ayın 15’inde evde bakım maaşı alan kişilerin hesabına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2.354 TL yatırılıyor.

İlgili Makaleler